Tymbark zainwestował w innowacyjną farmę fotowoltaiczną

Autor: www.sadyogrody.pl 07 stycznia 2016 10:14

Tymbark zainwestował w innowacyjną farmę fotowoltaiczną Farma fotowoltaiczna firmy Tymbark

Należąca do Grupy Maspex Wadowice firma Tymbark, lider na rynku soków, nektarów i napojów w Polsce, wybudowała farmę fotowoltaiczną. Celem inwestycji jest wykorzystanie odnawialnego źródła energii i tym samym kontynuacja działań proekologicznych w spółce.

Zakład w Tymbarku posiada już własną, nowoczesną oczyszczalnię ścieków, jak również zakładową kotłownię gazową. Do pozyskiwania energii elektrycznej, cieplnej i chłodu wykorzystywany jest także biogaz (w procesie trigeneracji), a zakład pracuje w oparciu o gospodarkę niskoemisyjną – linie produkcyjne są energo- i wodooszczędne. Łącznie w latach 2005-2015 Tymbark zainwestował około 250 mln zł w innowacyjne projekty ekologiczne i technologiczne.

Firma Tymbark wybudowała innowacyjną instalację do produkcji energii elektrycznej z ogniw fotowoltaicznych o mocy 1 MW. Realizację projektu rozpoczęto w marcu 2015 roku, natomiast jej uruchomienie nastąpiło pod koniec ubiegłego roku. Inwestycja została zrealizwana w zakładzie w Tymbarku na powierzchni ok. 2 hektarów. W ramach farmy fotowoltanicznej zostało zamontowanych prawie 4000 paneli fotowoltaicznych. Na terenie farmy zainstalowano także stację meteorologiczną oraz wykonano aparaturę monitoringu.

Pomysł wykonania instalacji do produkcji energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii wynika z chęci poprawienia bilansu energetycznego zakładu. Dzięki własnej produkcji energii elektrycznej zwiększa się niezależność spółki od zewnętrznych źródeł. Zakład w Tymbarku odznacza się dużą skalą produkcji, a co za tym idzie dużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną i cieplną. Energia elektryczna wykorzystywana jest głównie do celów technologicznych i produkcji chłodu, natomiast energia cieplna do celów technologicznych i grzewczych.

Farma fotowoltaiczna powstała dzięki współfinansowaniu projektu przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013 a także ogromnego zaangażowaniu pracowników wchodzacych w skład zespołu projektowego. Inwestycja ta jest komplementarna do szeregu rozproszonych działań zrealizowanych w ostatnich latach w Małopolsce, których celem było wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Jest ona także spójna z wieloma realizowanymi w zakładzie w Tymbarku innowacyjnymi projektami ekologicznymi i technologicznymi, których łączna wartość w latach 2005 – 2015 wyniosła ponad 250 mln zł.

Tymbark należący do polskiej Grupy Maspex Wadowice, jest liderem na rynku soków, nektarów i napojów w Polsce. Produkty spółki są doskonale znane również na rynkach zagranicznych - w ponad 30 krajach na całym świecie, m.in.: w Rumunii, Litwie, Łotwie, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Irlandii, USA, Szwecji, Finlandii, Holandii, na Malcie i Cyprze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM