Trudny wybór skrzyniopalet. Drewniane czy plastikowe?

Autor: Bartłomiej Mroziak, sadyogrody.pl 13 stycznia 2015 14:46

Trudny wybór skrzyniopalet. Drewniane czy plastikowe? fot. shutterstock.com

Na rynku dostępne są dwa rodzaje skrzyniopalet - drewniane i plastikowe. Wybór odpowiednich zależy głównie od ich przeznaczenia, możliwości finansowych czy okresu przydatności.

Skrzyniopalety drewniane i plastikowe różnią się od siebie pod wieloma względami. Jednym z ważniejszych cech jest cena - plastikowe są dużo droższe i kosztują ok. 300-400 zł/szt., podczas gdy drewniane ok. 100 zł/szt.

Istnieje wiele rodzajów skrzyniopalet drewnianych: klasyczne na jabłka o wymiarach 120-100-80 cm, większe z przeznaczeniem na jabłka przemysłowe z otwieraną klapą, do przechowywania gruszek o wymiarach 120-100-58 cm, do przechowywania warzyw o różnych wariantach wielkości.

Drugą istotną cechą skrzyniopalet jest wytrzymałość. Te zrobione z drewna wytrzymują ok. 10 lat, podczas gdy plastikowe cechuję większa wytrzymałość - nawet 20 lat. Niska trwałość drewna użytego w paletach wynika z braku możliwości jego zaimpregnowania.

Skrzyniopalety drewniane cechuje możliwość naprawy poprzez wymianę deski lub desek, podczas gdy w paletach plastikowych brakuje sposobności uzyskania pierwotnego kształtu w przypadku odkształcenia. Zaletą tworzyw sztucznych jest ich odporność na działanie środków chemicznych - możliwość swobodnego mycia. Tymczasem zapach i szkodliwe substancje mogą przenikać w struktury drewna. Ta cecha jednak może okazać się zaletą, gdyż drewno pochłania wilgoć chroniąc tym samym przed gniciem owoców czy warzyw.

Drewniane skrzyniopalety są wykonane z drewna drzew iglastych, gdyż to z drzew liściastych po wysuszeniu jest zbyt twarde. Posiadają  odstępy między deskami, umożliwiające swobodny przepływ powietrza do skrzyni. W skrzyniach plastikowych struktura jest zwarta co może powodować gnicie produktów.

Wybór skrzyniopalet zależy od ich przeznaczenia, możliwości finansowych i okresu przydatności. Do długiego przechowywania bardziej nadają się drewniane ze względu na swobodny przepływ powietrza, a także higroskopijność. Są one bardziej popularne niż plastikowe. Wybór typu zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb kupującego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM