Transport morski alternatywą dla eksportu jabłek na odległe rynki?

Autor: Aneta Gwara/www.sadyogrody.pl 10 czerwca 2015 09:49

Transport morski alternatywą dla eksportu jabłek na odległe rynki? fot. shutterstock

Pomimo dobrej końcówki sezonu sprzedaży jabłek, wielu sadowników zastanawia się jak będzie wyglądał ten następny. Wielu uważa, że jeśli embargo nie zostanie zniesione to prawdziwe problemy ze zbytem jabłek dopiero się rozpoczną. Niewątpliwie nowe rynki zbytu są dla nas do zdobycia, jednak jest to długi i żmudny proces. O charakterystyce transportu morskiego rozmawiamy z Dawidem Graczykiem, kierownikiem transportu morskiego – specjalizacja transport w temperaturze kontrolowanej w firmie Kuehne + Nagel.

Czy transport morski jest dobrym rozwiązaniem dla eksportu jabłek na dalekie rynki?

 - Moim zdaniem nie ma innej drogi w dzisiejszych czasach - to jedyna dostępna alternatywa dla transportu jabłek na rynki zamorskie. Oczywiście jest możliwość transportu lotniczego jednak tutaj z uwagi na koszty przewidziany jest on dla mniejszych partii i dla towaru o wyższej wartości. Transport morski daje gwarancję bezpieczeństwa i kontroli nad towarem. Cały światowy handel opiera się na transporcie morskim.

Jak często w firmie Kuehne + Nagel realizowany jest transport jabłek drogą morską?

 - W tej chwili nasza firma realizuje kilkanaście transportów jabłek w miesiącu.

Czy zdarzyło się żeby towar, który został dostarczony miał jakieś wady, były problemy z jakością?

 - Nie mieliśmy takiej sytuacji. Wszystkie jabłka prawidłowo przygotowane dotarły do odbiory w oczekiwanej kondycji. Najwyższa jakość i konkurencyjne stawki to tylko podstawowe elementy współpracy z globalnymi sieciami detalicznymi. W dzisiejszych czasach coraz większą rolę odgrywa bezpieczeństwo, możliwość monitorowania oraz wypracowane standardy zarządzania jakością. Oznacza to zakup owoców tylko od najlepszych producentów oraz wysoką jakość całego łańcucha dostaw, który obejmuje m.in. międzykontynentalny transport morski, a na dalszym etapie transport drogowy.

Jak bardzo jest kosztowny taki transport?

 - Wszystko zależy od kierunku, w jakim ma być transportowany towar i przez jakie porty ma być wysłany. Transport morski jest zdecydowanie najtańszą formą transportowania towarów do zamorskich odbiorców. Transport morski jest dużo tańszy od transportu lotniczego, a często koszty na niektórych trasach są mniejsze niże transport drogowy (import z Hiszpanii).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM