Spada liczba rejestracji ciężarówek

Autor: Rzeczpospolita 20 grudnia 2014 11:06

Jak podała w piątek organizacja europejskich producentów ACEA, w listopadzie liczba rejestracji samochodów użytkowych na rynkach unijnych, co prawda niewiele, ale jednak zmalała: o 0,2 proc. do 152.744 sztuk. To pierwszy miesięczny spadek po czternastu miesiącach nieprzerwanego wzrostu sprzedaży - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Na plusie zakończyły listopad jedynie samochody dostawcze oraz autobusy. Natomiast rejestracje ciężarówek poleciały w dół. W sumie dobre wyniki wypracowano na rynkach hiszpańskim (wzrost r/r o 13,3 proc.), włoskim (wzrost o 6,5 proc.) i brytyjskim (4 proc.). Spadła sprzedaż w Niemczech, we Francji oraz w nowych krajach członkowskich UE.

Kiepsko wygląda rynek polski. W listopadzie liczba rejestracji zmalała w stosunku rocznym o przeszło 23 proc. Jak podaje Polski Związek Przemysłu Motorowego (PZPM), w listopadzie zarejestrowano zaledwie 1651 ciężarówek i autobusów, przy czym w obu tych segmentach październikowe spadki sprzedaży były na podobnym poziomie. W sumie to prawie pół tysiąca mniej pojazdów niż w tym samym miesiącu przed rokiem. Nieco lepiej wyglądają dane skumulowane, liczone od początku roku: rejestracje wyniosły niecałe 17,3 tys. pojazdów i było ich mniej w porównaniu do jedenastu miesięcy 2013 roku o 3,1 proc. PZPM zwraca uwagę, że rynek ciągnął w dół segment samochodów ciężarowych, w którym zarejestrowano niecałe 16 tys. pojazdów, o 4,9 proc. mniej niż rok temu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM