Rusza drugi etap projektu Veggie – w orbitalnej szklarni urośnie sałata

Autor: www.rp.pl 19 marca 2017 13:53

Rusza drugi etap projektu Veggie – w orbitalnej szklarni urośnie sałata Pod sztucznym oświetleniem LED urośnie sałata/ fot. shutterstock.com

Na zlecenie NASA amerykańska firma Orbitec skonstruowała przenośną, lekką szklarenkę. Pod sztucznym oświetleniem LED urośnie w niej sałata – podaje portal Rzeczpospolita.pl.

Załogowa wyprawa na Marsa – kilkutygodniowy pobyt na Czerwonej Planecie i powrót na Ziemię – będzie trwała co najmniej 24 miesiące. Aby osiągnąć odleglejsze obiekty, astronauci będą podróżowali jeszcze dłużej. Będzie to wymagało wytwarzania żywności podczas trwania misji, ponieważ ludzki organizm nie wytrzyma przyjmowania przez lata wyłącznie żywności liofilizowanej.

W tej sytuacji wyjściem jest uprawa roślin na pokładzie statku kosmicznego i zapewnienie w ten sposób załodze świeżego pokarmu. Dlatego NASA przykłada wielką wagę do botanicznych eksperymentów na orbicie.

Amerykańska firma Orbitec skonstruowała przenośną szklarenkę – lekką, łatwą do złożenia. Na stacji liczy się każdy centymetr powierzchni, dlatego ma ona rozmiary kuchenki mikrofalowej. W stanie nieważkości nie musi stać, zostanie przymocowana do ściany taśmą klejącą. Pod sztucznym oświetleniem LED urośnie w niej sałata. Jej okres wegetacyjny wynosi 28 dni, a spożywanie nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów.

– Jesteśmy jeszcze daleko od dostatecznego zaopatrzenia załogi w nowalijki. Sześciu kosmonautom na razie musi wystarczyć sześć małych główek sałaty raz na miesiąc – wyjaśnia Howard Levine kierujący projektem Veggie.

Więcej na rp.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM