Rolników czeka kolejny wydatek. Pojawiają się problemy z tankowaniem

Autor: www.strefaagro.pl/www.sadyogrody.pl 11 kwietnia 2017 11:24

Rolników czeka kolejny wydatek. Pojawiają się problemy z tankowaniem fot. shutterstock

Dostawcy paliw zgodnie z przepisami nie mogą tankować ropy w nieatestowane zbiorniki. Rolnicy mają do wyboru: kupić nowy zbiornik, bądź wybudować ministację paliw albo każdorazowo jeździć po ropę na stację paliw - informuje strefaagro.pl.

Przepisy, które nakazują przechowywanie paliwa w zbiornikach naziemnych dwupłaszczowych, czyli w porównaniu do zwykłej beczki, mających podwójną ścianę, obowiązują od 3 lat – mówi Agnieszka Szczygielska z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Sokółce.

Jednak do tej pory rolnicy nie przejmowali się konsekwencjami. Problem pojawił się w tym roku. Dostawcy paliw sami zaczęli egzekwować przepisy i odmawiają rolnikom tankowania ropy „w co popadnie”.

– Zgodnie z przepisami zbiorniki, aby spełniały wymogi powinny być zabezpieczone przed przenikaniem paliwa do gruntu i być ustawione na utwardzonym i nieprzepuszczalnym podłożu, czyli np. betonie. Są one wtedy bezpieczne dla środowiska. Alternatywą mogą być nowoczesne ministacje, które będą także dużą wygodą tankowania i przede wszystkim monitorowania poboru paliwa – tłumaczy Szczygielska.

Nim jednak rolnik zdecyduje się na zakup odpowiedniego zbiornika czy budowę ministacji, na wstępie powinien zastanowić się nad optymalnym miejscem na ich ulokowanie. Bowiem musi ono spełniać podstawowe kryteria bezpieczeństwa.

Więcej w strefieagro.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM