Rolnicy będą mogli jeździć ciągnikami z większą prędkością?

$data.author.description Autor: Farmer.pl 12 grudnia 2015 16:18

Rolnicy będą mogli jeździć ciągnikami z większą prędkością? Jest szansa, że za kilka miesięcy ciągniki będą mogły jeździć szybciej niż 30 km/h/ fot. Farmer.pl

Posłowie klubu Prawa i Sprawiedliwość planują nowelizację ustawy o ruchu drogowym, która umożliwi prowadzenie ciągników z większą prędkością. Po zmianach, traktorem będzie można jechać do 50 km/h - informuje Farmer.pl.

Rolnictwo w ostatnich kilkunastu latach przeszło dużą rewolucję technologiczną. Pomimo iż po polach i drogach jeździ wiele nowoczesnych ciągników, ciągle obowiązują przepisy ruchu drogowego, które określają, że maksymalna prędkość poruszania się ciągnika rolniczego po drogach publicznych to 30 km/h. Nie można tego mylić z przepisami dotyczącymi homologacji tych maszyn, które dopuszczają do sprzedaży naszego kraju ciągniki których prędkość maksymalna jest ograniczona do 40 km/h.

O przymiarkach do długo oczekiwanej zmiany mówiło się w sejmowych kuluarach od kilku tygodni. Zapytaliśmy o nie przedstawicieli rządu, w tym Krzysztofa Ardanowskiego. Poseł PiS nie chciał potwierdzić informacji redakcji www.farmer.pl, ale przyznał, że nad nowelizacją warto się poważnie zastanowić:

- Trzeba to na pewno dokładnie przedyskutować. Nie wiem do końca, czy zmiany powinny dotyczyć wszystkich ciągników, czy należy określić jakieś dodatkowe wymogi. Nie ma wątpliwości, że ciągniki są inne niż kilkadziesiąt lat temu. Wydaje się być logicznym, że skoro producenci wypuszczają z fabryk maszyny mogące swobodnie jechać do 50-60 km na godzinę to powinno się zmienić przepisy - mówi Ardanowski.

Więcej czytaj w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM