Roboty zastąpią ogórkowe samoloty? Niemcy chcą ulepszyć technologię zbiorów

Autor: www.sadyogrody.pl/www.hortibiz.com 11 lutego 2018 17:20

Roboty zastąpią ogórkowe samoloty? Niemcy chcą ulepszyć technologię zbiorów fot. shutterstock.com

Sektory wymagające intensywnej automatyzacji, takie jak przemysł motoryzacyjny, nie są jedynymi, które polegają na robotach. W coraz większej liczbie zakładów rolniczych maszyny zastępują uciążliwą pracę fizyczną. Eksperci z Berlina badają potencjał automatyzacji zbiorów ogórka w ramach unijnego projektu.

W Niemczech ogórki przeznaczone do słoików są zbierane ręcznie za pomocą "ogórkowych samolotów" - pojazdów rolniczych z dodatkami przypominającymi skrzydła. Pracownicy sezonowi leżą na brzuchu na skrzydłach pojazdu i zrywają dojrzałe ogórki. Ten pracochłonny typ zbioru ręcznego staje się coraz bardziej nieekonomiczny. Ponadto koszty jednostkowe zbiorów wzrosły od czasu wprowadzenia przez Niemcy minimalnego wynagrodzenia. Wiele regionów rolniczych kraju w konsekwencji stoi w niepewnej przyszłości; hodowla ogórków już zaczęła się przenosić do Europy Wschodniej i Indii. Istnieje zatem pilna potrzeba ulepszonych technologii zbioru, aby utrzymać ekonomiczną opłacalność uprawy ogórków w Niemczech.

Eksperci z Fraunhofer IPK w Berlinie oraz inni niemieccy i hiszpańscy naukowcy badają potencjał automatyzacji zbiorów ogórka w ramach unijnego projektu CATCH.

Badacze chcą opracować i przetestować robota z dwoma ramionami, składający się z niedrogich modułów lekkich. System może być wykorzystywany do zautomatyzowanej uprawy ogórków i innych zastosowań rolniczych. Robotowy zbieracz musiałby być opłacalny, wydajny i niezawodny. Nawet przy niesprzyjającej pogodzie musi być w stanie najpierw zidentyfikować dojrzałe ogórki, a następnie za pomocą dwóch ramion chwytających delikatnie je zbierać i przechowywać. W tym celu najnowocześniejsze metody sterowania wyposażają robota w percepcję dotykową i umożliwiają dostosowanie go do warunków otoczenia. Te metody umożliwiają również systemowi robotów (z dwoma ramionami) naśladowanie ruchów człowieka. Badacze, chcą upewnić się, że robot nie uszkadza upraw.

Zautomatyzowany robot musi być co najmniej tak wydajny, jak jego doświadczony ludzki odpowiednik, który może wybrać aż 13 ogórków na minutę.

Więcej: Hortibiz.com.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM