Produkty biogazowe wpłyną na obniżki cen nawozów organicznych?

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 23 grudnia 2016 14:03

Produkty biogazowe wpłyną na obniżki cen nawozów organicznych? Projekt ustawy uprości zbyt produktów otrzymywanych w trakcie produkcji biogazu./ fot. shutterstock.com

Projekt ustawy uprości zbyt produktów otrzymywanych w trakcie produkcji biogazu. Będzie to miało wpływ na kondycję finansową producentów biogazu rolniczego i zwiększy dostępność produktów biogazowych, jako środków do nawożenia, co może się przyczynić do obniżki cen nawozów organicznych oraz organicznych środków poprawiających właściwości gleby - tak MRiRW rekomenduje przygotowany projekt ustawy o zmianie ustawy o nawozach i nawożeniu - czytamy w serwisie Farmer.pl.

Bardzo duże obciążenia administracyjne, zwiększające koszty stosowania środków nawozowych pochodzących z biogazowni, zauważyło MRiRW i przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o nawozach i nawożeniu.

Produkty biogazowe zdefiniowano jako „płynne lub stałe substancje organiczne powstające w wyniku procesu produkcji biogazu rolniczego”.

Ponieważ są pozostałością z produkcji biogazu powstającego z surowców rolniczych, produktów ubocznych rolnictwa, płynnych lub stałych odchodów zwierzęcych, produktów ubocznych, odpadów lub pozostałości z przetwórstwa produktów pochodzenia rolniczego lub biomasy leśnej, lub biomasy roślinnej zebranej z terenów innych niż zaewidencjonowane jako rolne lub leśne – a produkcja biogazu rolniczego jest nadzorowana przez ARR i wyklucza możliwość zastosowania innych substratów – „zatem produkty biogazowe powstają w warunkach nadzorowanych ze znanych surowców, co decyduje o możliwości liberalizacji zasad ich wprowadzania do obrotu i wykorzystania rolniczego”.

Ta liberalizacja polega na zwolnieniu podmiotów prowadzących profesjonalnie działalność rolniczą z obowiązku uzyskiwania z MRiRW pozwolenia na wykorzystanie rolnicze. Pozostałe podmioty (np. sklepy wielkotowarowe) nadal będą uzyskiwać decyzję MRiRW.

Projekt nie przewiduje możliwości wprowadzania do obrotu produktów biogazowych wyprodukowanych w innych krajach UE lub państwach trzecich – mają one być wprowadzane do obrotu na zasadach dotychczasowych, tj. na podstawie pozwolenia MRiRW lub jako nawozy organiczne albo organiczne środki wspomagające uprawę roślin, w trybie określonym w ustawie.

Więcej w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM