Powstanie korytarz transportowy Via Carpatia

Autor: Kurier Lubelski 08 marca 2016 12:28

Powstanie korytarz transportowy Via Carpatia Trasa Via Carpathia ma być międzynarodowym szlakiem wiodącym od najbardziej odległych krańców Litwy na południe Europy/ fot. shutterstock

O budowie tej drogi mówi się od lat. Trasa Via Carpathia ma być międzynarodowym szlakiem wiodącym od najbardziej odległych krańców Litwy na południe Europy - informuje Kurier Lubelski.

W Polsce trasa ma przebiegać przez wschodnie województwa - także lubelskie - i niemal w całości pokrywać się z, częściowo w budowie, drogą ekspresową S19.

Przedstawiciele Polski, Litwy, Rumunii, Słowacji, Turcji, Węgier i Ukrainy podpisali deklarację o budowie Via Carpathii. Na dokumencie nie ma podpisu przedstawiciela Bułgarii, ale jej wsparcie jest - według zapewnień polityków - pewne.

Trasa ma wieść od Kłajpedy aż do tureckiego Stambułu i docelowo do greckiego portu w Salonikach. Odnogi trasy mają prowadzić do Lwowa i Kijowa na Ukrainie. Trasa na terenie Polski się nie zmienia i są to: Białystok, Rzeszów i Lublin.

Jak mówił Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju na łamach Kuriera Lubelskiego, ta droga nie tylko będzie wpływała na rozwój przez samą dostępność komunikacyjną, ale też będzie powodowała współpracę naukową i biznesową, rozwój rolnictwa, turystyki. Będzie stanowiła oś rozwoju wzdłuż wschodniej granicy UE od Helsinek do Salonik, a nawet dalej, aż do Turcji i Iranu

Czytaj więcej w Kurierze Lubelskim. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM