Polwax stawia na nowoczesne opakowania do żywności

Autor: Artykuł dostarczony przez firmę Polwax SA 09 sierpnia 2016 09:04

Jednym z celów strategicznych realizowanych przez Spółkę w ramach obowiązującej od 2015 roku Strategii Rozwoju jest działalność badawczo-rozwojowa. Polwax prowadzi ją przede wszystkim w zakresie analityki i rozbudowy zaplecza badawczego, realizacji projektów badawczych, w tym projektów z dofinansowaniem, opracowywania i wdrażania do produkcji nowych wyrobów oraz zabezpieczenia praw własności intelektualnej. Jednym z kluczowych obszarów rozwoju wymienionych aktywności spółki Polwax S.A. jest branża opakowaniowa.

Od stycznia tego roku Polwax uczestniczy w projekcie pt. „Nowe opakowania z wykorzystaniem surowców odnawialnych i innowacyjnych impregnatów parafinowych” (akronim: Ekopolpak), który jest realizowany w ramach programu BIOSTRATEG.

– Opakowania to ważny i perspektywiczny rynek. Od lat wiadomo, że zużycie opakowań w naszym kraju jest o około 40 proc. mniejsze niż w starych krajach Unii Europejskiej. Z jednej strony nie daliśmy się „zalać plastikiem”, z drugiej zauważamy powrót „papieru i tektury”. W produkcji opakowań papierowych wykorzystywane są różnego rodzaju impregnaty, w tym impregnaty parafinowe – wyjaśnia Izabela Robak, dyrektor Rozwoju Polwax S.A. – Opakowania do żywności i napojów tworzą ok. 65 proc. rynku opakowań, a realizacja projektu umożliwi opracowywanie – jeszcze lepszych niż dotychczas stosowane – preparatów do impregnacji papieru i klejów typu hot-melt – wyjaśnia dyr. Izabela Robak.

PREPARATY DO IMPREGNACJI

Substancje impregnujące w postaci emulsji wodnych są nanoszone na powierzchnię impregnowaną, po czym wodę odparowuje się. Wykorzystanie dwóch faz ułatwia wnikanie impregnatu w strukturę papieru i pokrycie włókien celulozowych. Poprawia to trwałość papieru i zwiększa stopień zabezpieczenia w stosunku do nałożenia barierowego środka ochronnego wyłącznie na powierzchnię arkuszy.

Preparat impregnujący, na który składa się mieszanka wosków pochodzenia naftowego i syntetycznych, nadaje impregnowanej powierzchni własności hydrofobowe, wnika między włókna celulozowe, z których zbudowane są arkusze, i pozostawia cienki film ochronny na powierzchni papieru. Opakowanie wykonane z uszlachetnionego w ten sposób papieru nie traci swoich właściwości w wilgotnym środowisku, a na ich powierzchni nie tworzą się plamy i przebicia koloru obniżające atrakcyjność wizualną opakowania.

KLEJE HOT-MELT

Kleje termotopliwe, znane również pod nazwą hot-melt, to kleje bezrozpuszczalnikowe, których właściwości adhezyjne są aktywowane przez temperaturę. Charakterystyczną cechą klejów typu hot-melt jest to, że po stopieniu są cieczami o niskiej lepkości, dzięki czemu łatwo zwilżają klejone powierzchnie. Wraz ze spadkiem temperatury klej termotopliwy tężeje, tworząc trwałą spoinę łączącą części opakowania. Zasadniczą przewagą klejów termotopliwych nad popularnymi klejami rozpuszczalnikowymi jest brak szkodliwych lotnych związków organicznych, których emisja do otoczenia następuje w trakcie procesu wysychania kleju rozpuszczalnikowego. Kleje termotopliwe są kompatybilne z większością materiałów, a połączenia wykonane takimi klejami są niewrażliwe na działanie wody i wilgoci.

W programie „Biostrateg” Spółka uczestniczy w konsorcjum naukowo-przemysłowym obejmującym osiem podmiotów. Są to: Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej (ICSO), Politechnika Śląska, Instytut Technologii Eksploatacji, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Natural Fibres Advanced Technologies Kazimierz Przybysz, OpakowaniaMax; Tektura Opakowania Papier S.A. oraz Polwax S.A. Liderem konsorcjum jest ICSO
Zakładany czas realizacji projektu „Nowe opakowania z wykorzystaniem surowców odnawialnych i innowacyjnych impregnatów parafinowych” wynosi 36 miesięcy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM