OZE będą miały coraz większy wpływ na zmniejszenie kosztów produkcji rolnej

$data.author.description Autor: farmer.pl 15 kwietnia 2018 13:07

OZE będą miały coraz większy wpływ na zmniejszenie kosztów produkcji rolnej fot. shutterstock.com

„Odnawialne źródła energii przyszłością polskiego rolnictwa” – to zdanie niestety nie jest rządową konkluzją i punktem wyjścia do działania, a postulatem i hasłem związku rolników.

- Podjęta przez Związek Zawodowy Rolników Rzeczpospolitej „Solidarni” inicjatywa zorganizowania dzisiejszej konferencji odnosi się do bardzo ważnego zagadnienia, jakim jest szeroko rozumiany rozwój obszarów wiejskich – ocenił podczas rozpoczęcia konferencji „Odnawialne źródła energii przyszłością polskiego rolnictwa” minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. – W polityce rządu, ale też w programie rolnym Prawa i Sprawiedliwości, który realizujemy, odnawialne źródła energii mają bardzo ważne miejsce. Opłacalność produkcji to najważniejszy filar programu, jaki realizujemy. Odnawialne źródła energii mają i będą miały coraz większy wpływ na zmniejszenie kosztów produkcji. Sprawa jakości życia na obszarach wiejskich jest też z tym związana, czy wreszcie pozarolnicze miejsca pracy na obszarach wiejskich też jest to sprawa naszego całego rządu. Wreszcie czwarty filar: sprawna administracja.

Jak mówił minister, kwestie OZE można rozpatrywać w aspekcie społecznym – to zapewnienie miejsc pracy i poziomu dochodów, gospodarczym - zwiększanie wartości produkcji, ochrony środowiska – zagospodarowanie nawozów naturalnych. Zajmuje się tym kilka resortów. W ciągu ostatnich dwóch lat MRiRW podjął wiele inicjatyw legislacyjnch i programowych. MRiRW jest koordynatorem 16 projektów strategicznych, przy 5 kolejnych współpracuje przy ich realizacji. Do projektów tych zalicza się m.in. projekt „Energetyka rozproszona”, który opracowano z inicjatywy resortu rolnictwa. Jak podkreślił minister, dyskusje między resortami są często trudne, ale MRiRW może mówić o kilku osiągnięciach:

- W ustawie o OZE umożliwiono rozwój energetyki prosumenckiej, również w gospodarstwach rolnych. Zwiększono poziom wsparcia dla istniejących biogazowni rolniczych w ramach systemu świadectw pochodzenia, zapewniono odrębne aukcje dla biogazowni rolniczych, określając jednocześnie minimalny poziom wsparcia, tzw. poziom ceny referencyjnej 550 zł za KWh. W ustawie o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, które zapewniają stabilne zapotrzebowanie na krajową produkcję biokomponentów, a tym samym również zbyt na około 600 tys. t zbóż i ok. 2 mln t rzepaku, wykorzystywanych do ich wytwarzania. Kontynuowane są prace nad zmianą przepisów ułatwiających rozwój biogazowni rolniczych.

Czytaj więcej w serwisie farmer.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM