Ochrona sadu przy pomocy kamer i wifi?

Autor: sadyogrody.pl /goodfruit.com 04 lutego 2015 09:02

Ochrona sadu przy pomocy kamer i wifi? fot. semiosbio

Dzięki elektronice i sieci bezprzewodowej, sadownicy będą mogli spędzać mniej czasu na lustracji w sadzie, a ochrona może być prowadzona nawet z kanapy. Czy to możliwe i skuteczne rozwiązanie?

Michael Gilbert, prezes i dyrektor generalny British Columbia SemiosBio Technologies Inc., spędził dziesięć lat na rozwoju ochrony roślin przed szkodnikami przy pomocy nowoczesnych rozwiązań technologii i feromonów.

W systemie stworzonym przez SemiosBio plantatorzy mogą otrzymywać informacje bezpośrednio ze swoich sadów, dzięki bezprzewodowej transmisji z pułapki feromonowej oraz zapisu aktywności owadów przez kamery lub innego rodzaju urządzenia pomiarowe.

Jak się okazało, największą barierą przed wprowadzeniem tego typu rozwiązania, długo był brak technologii bezprzewodowych dla sadów. Sieć bezprzewodowa działa w zakresie częstotliwości 900 MHz i 2,4 GHz, a obie częstotliwości są zakłócane przez fale, które generuje głównie wiatr.

W tym celu powołano konsorcjum, w ramach którego, przez dwa i pół roku pracowało 20 inżynierów nad dostosowaniem sieci bezprzewodowej do warunków sadu. Stworzono system, który działa dzięki połączeniu energii słonecznej i baterii, która pozwala na transmisję danych z sadu do sadownika.

Obecność szkodników, takich jak owocówka jabłkóweczka jest śledzona przez pułapki wyposażone w kamery, które monitorują działalność i pozwalają na określenie liczby owadów bez kontroli fizycznej.

SemiosBio zapewnia obsługę dla 50 rolników w Kanadzie, natomiast w Stanach Zjednoczonych usługi te pełni Wilbur-Ellis Co, gdzie umowy podpisało około 20 gospodarstw. Cena usług to około 150 dolarów za akr. Stacja meteorologiczna znajduje się co 100 akrów, a co 10 akrów pułapki feromonowe, które są dystrybuowane w zasięgu jednego akra (1 akr = 0,41 ha).

Plantator może korzystać z systemu w celu wykrycia pojawienia się pierwszych owadów szkodliwych w sadzie oraz oceny aktywności lotu.

Twórcy i pomysłodawcy nie obiecują radykalnego wzrostu dochodów gospodarstwa, ale zapewniają, że dzięki systemowi, można ułatwić pracę w sadzie poprzez łatwiejsze i szybsze podejmowanie decyzji odnośnie ochrony.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM