Nowe zamgławiacze na polskim rynku

Autor: Michał Gwara; www.sadyogrody.pl 17 grudnia 2015 13:05

Nowe zamgławiacze na polskim rynku fot. MG

Od października b.r. kolejna firma oferuje urządzenia do wytwarzania mgły. Tym razem jest to południowokoreański Vectorfog.

W polskiej ofercie tego producenta znajdziemy generatory mgły typu ULV, przeznaczone do dezynfekcji pomieszczeń, jak też zamgławiacze termiczne, znajdujące zastosowanie na otwartym terenie lub w uprawach pod osłonami. Oferowane są mniejsze, przenośne urządzenia średniej wydajności, jak też generatory o wysokim wydatku mgły, z podwójnym wylotem, o wydatku do 300 l/h oraz zasięgu do 40 m.

Ciekawostką jest, że zamgławiacze Vectorfog są jako jedyne tego typu urządzenia stosowane przez amerykańską armię.

Zamgławiacze termiczne to stosunkowo proste urządzenia. Składają się one z niedużego silnika pulsacyjnego, gdzie gorące gazy przepływające z dużą prędkością porywają krople cieczy powodując ich odparowanie. Tak wytworzona i wyrzucona z urządzenia para w kontakcie z chłodniejszym powietrzem otoczenia ulega kondensacji i utrzymuje się w powietrzu.

Zakres zastosowań jest dość szeroki: dezynfekcja pomieszczeń, jak również terenów otwartych (likwidacja komarów i innych insektów), czy ochrona roślin w obiektach zamkniętych (pod osłonami). Zauważono również pozytywny wpływ zamgławiania w ochronie otwartych plantacji przed wiosennymi przymrozkami – jednak do takich zastosowań potrzebny jest sprzęt o dużej wydajności.

Zaletą generatorów mgły w ochronie przed przymrozkami jest relatywnie niski koszt zakupu urządzeń – zdecydowanie niższy niż instalacji nawadniania nadkoronowego czy mobilnych gazowych ogrzewaczy powietrza. Niższe są również koszty eksploatacji: do pracy silnika zamgławiacz wymaga niedużej ilości benzyny, a rozpylana ciecz to roztwór niedrogiej gliceryny z wodą.

Ochrona przeciwprzymrozkowa przez zamgławianie ma również kilka wad. Wiatr mogący wystąpić podczas przymrozku może uniemożliwić skuteczną ochronę. Ponadto przy dużych spadkach temperatury zamgławianie może okazać się niewystarczające. Najczęściej jednak mamy do czynienia z niedużymi lokalnymi spadkami temperatury, gdzie zamgławiacze mogą okazać się skuteczne.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM