Nowa WPR zakłada pełne przyłączenie rolników i obszarów wiejskich do gospodarki cyfrowej

Autor: Puls Biznesu 06 grudnia 2017 09:45

Nowa WPR zakłada pełne przyłączenie rolników i obszarów wiejskich do gospodarki cyfrowej fot. shutterstock.com

Komisja Europejska wydała właśnie dokument, który ma być wskazówką tego, jak będzie wyglądać nowa Wspólna Polityka Rolna po 2020 r.  Przy opracowywaniu nowej WPR KE zapowiada szczególną koncentrację na m.in. zwiększaniu zatrudnienia, pobudzaniu inwestycji, przenoszeniu badań naukowych „z laboratorium na pola i rynki” czy pełnym przyłączeniu rolników i obszarów wiejskich do gospodarki cyfrowej - podaje "Puls Biznesu"

Dostęp w czasie rzeczywistym do informacji o nasłonecznieniu czy wilgotności gleby, śledzenie lokalizacji stada, analiza historycznych plonów, mniejsze zużycie wody dzięki czujnikom w glebie i precyzyjniejszym prognozom pogody — to tylko niektóre korzyści płynące z inteligentnego rolnictwa. Dziś, zdaniem KE, wykorzystanie nowych technologii w rolnictwie „utrzymuje się na poziomie poniżej oczekiwań i nie przebiega w sposób równomierny w całej UE”, dodatkowo pojawia się problem z dostępem do nich małych i średnich gospodarstw.

Niekorzystna pogoda, choroby i niestabilne ceny sprawiają, że co roku 20 proc. rolników traci ponad 30 proc. dochodów (w porównaniu ze średnią z poprzednich trzech lat). KE zapowiada utworzenie stałej unijnej platformy do zarządzania ryzykiem, która ma doprowadzić do wymiany doświadczeń, praktyk i poprawy narzędzi do zarządzania ryzykiem.

Jednym z priorytetów wspólnych działań ma być koncepcja inteligentych wsi (smart villages). KE wspomina o inwestycjach w infrastrukturę, w tym łączność szerokopasmową, wspieranie innowacji, tworzenie sieci kontaktów, odpowiednie narzędzia finansowe.

Konieczne jest także przygotowanie planu sukcesji gospodarstw, usługi doradcze, mentoring itp.

Więcej w "Pulsie Biznesu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM