Naukowcy znaleźli sposób na poprawę smaku pomidorów

Autor: PAP 25 sierpnia 2015 10:10

Naukowcy znaleźli sposób na poprawę smaku pomidorów Lekka modyfikacja procesu związanego z przechowywaniem świeżo zebranych pomidorów pozwala na ochronę walorów smakowych tych owoców / fot. shutterstock

Lekka modyfikacja procesu związanego z przechowywaniem świeżo zebranych pomidorów pozwala na ochronę walorów smakowych tych owoców – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Floryda (USA).

Według amerykańskich badaczy zanurzenie pomidorów w ciepłej wodzie tuż przed poddaniem ich typowemu procesowi chłodzenia sprawia, że w ich wnętrzu utrzymuje się więcej związków aromatycznych odpowiedzialnych za smak i zapach. Dzięki temu pomidory ze sklepów mają szansę smakować prawie tak samo dobrze, jak te zerwane prosto z krzaka.

Zazwyczaj pomidory, zanim trafią na półki sklepowe, są długo przechowywane i przewożone na duże odległości. Aby w tym czasie nie uległy zepsuciu, zrywa się je jeszcze wtedy, gdy są zupełnie zielone. Ich proces dojrzewania przyspiesza się przy pomocy gazu etylenowego, a następnie chłodzi się je i ładuje na statki lub inne środki transportu. Właśnie ów proces chłodzenia prowadzi do zanikania walorów smakowych.

Teraz naukowcy odkryli, że istnieje prosty sposób na zniwelowanie niekorzystnego działania procesów chłodzących. Wystarczy zanurzyć pomidory na 5 min. w wodzie o temperaturze około 50° C, zostawić do wystygnięcia w temperaturze pokojowej, a dopiero później schłodzić do temperatury 5-13° C wymaganej podczas transportu. Owoce stają się wtedy zdecydowanie smaczniejsze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM