Nauka musi zrozumieć potrzeby rolników, a producenci zgłaszać się do ekspertów

Autor: Puls Biznesu 06 grudnia 2017 11:38

Nauka musi zrozumieć potrzeby rolników, a producenci zgłaszać się do ekspertów fot. shutterstock.com

Zdaniem Komisji Europejskiej, która wydała właśnie dokument na temat tego jak będzie wyglądać nowa Wspólna Polityka Rolna po 2020 r., twierdzi, że przyszła WPR powinna lepiej wykorzystywać wyniki badań naukowych, zapewniać dzielenie się tą wiedzą i jej stosowaniem - pisze "Puls Biznesu".

Naukowcy przyznają, że ich współpraca z producentami jest kluczowa dla nowoczesnego rolnictwa. — Z naszego punktu widzenia potrzebne jest zrobienie takiego produktu naukowego, który potem można znaleźć w sklepie. I to jest nasz wspólny interes — podsumowuje prof. Tomasz Twardowski, profesor w Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu.

— Tak naprawdę współpraca naukowców z rolnikami dopiero raczkuje. Nauka musi zrozumieć potrzeby rolników, a producenci sami zgłaszać się do nas z problemami i potrzebami — mówi Beata Hasiów- Jaroszewska, profesor nadzwyczajny w Zakładzie Wirusologii i Bakteriologii Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu.

— Potrzebne są innowacyjne rozwiązania na każdym z etapów produkcji rolnej. Czy to obserwowania, jak roślina się zachowuje, np. dzięki dronom, aplikowania odpowiednich dawek środków ochrony roślin dokładnie w tych miejscach, gdzie jest to potrzebne. To wymaga wspierania poszukiwania takich rozwiązań, ale też komunikowania o nich i zapewnienia równego dostępu do różnych technologii, które są rozwijane — dodaje Aleksandra Małyska, dyrektor wykonawcza Europejskiej Platformy Technologicznej Plants for The Future. 

Więcej w "Pulsie Biznesu".

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM