Modyfikowane pomidory odzyskają tradycyjny smak i zapach?

Autor: biznes.onet.pl 31 stycznia 2017 10:58

Modyfikowane pomidory odzyskają tradycyjny smak i zapach? fot. pixabay.com

Jak informuje „Science”, dzięki genetycznej modyfikacji uprawiane na przemysłową skalę pomidory mogą być smaczne jak kiedyś. Nie trzeba być smakoszem, by zauważyć, jak pozbawione smaku są pomidory sprzedawane w supermarketach. Jeśli miały jeszcze jakiś smak, na pewno go stracą po przechowywaniu w lodówce - czytamy na biznes.onet.pl.

Jednak dzięki badaniom nad genetyką pomidora naukowcom udało się ustalić, co jest nie tak i dokonać odpowiednich poprawek. Dzięki nim pomidory mają smakować jak z własnego ogródka. Co więcej, podobna korekta mogłaby poprawić smak wielu innych warzyw i owoców, których wielkoprzemysłowe odmiany bardziej nadają się do sprawnego zbioru, transportu i przechowywania niż do jedzenia.

Dr Harry Klee z University of Florida w Gainesville poprosił grupę ochotników, aby ocenili smak 398 różnych odmian pomidorów, w tym handlowych, tradycyjnych i dzikich szczepów.

Następnie zespół doktora Klee za pomocą chromatografu gazowego zbadał składniki chemiczne typowe dla każdej odmiany. W ten sposób udało się zidentyfikować specyficzne dla zapachów cząsteczki, substancje lotne, które przyczyniają się do pożądanego smaku pomidorów. 

Więcej czytaj na biznes.onet.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM