Mobilne tłocznie soków - jak to działa i ile kosztuje?

Autor: Albert Katana, www.sadyogrody.pl 12 grudnia 2015 10:32

Mobilne tłocznie soków - jak to działa i ile kosztuje? Mobilna tłocznia; fot. za destiller.pl

Opłacalność tłoczenia soków NFC jest na tyle duża, że w regionach sadowniczych jest tłoczno od tłoczni. Mają one jednak pewną wadę - trzeba do nich dojechać. Tworzy to niszę rynkową dla nowego w Polsce biznesu - tłoczni mobilnych.

Tłocznia mobilna to po prostu tłocznia na przyczepie. Zestaw urządzeń na mobilnej platformie tworzy kompletną linię - od mycia owoców, przez rozdrabnianie, prasowanie, pasteryzację po rozlew do opakowań bag-in-box lub butelek. Można ich użyć w dowolnym miejscu z dostępem do czystej wody z wodociągu, trójfazowego łącza elektrycznego oraz, oczywiście, owoców i/lub warzyw. Sadownik nie musi organizować transportu, poświęcać swojego czasu i pieniędzy by dowieźć owoce do tłoczni, a za tłoczenie płaci tyle samo, ile bierze tłocznia stacjonarna.

Mobilne tłocznie soków można w Polsce kupić m.in. za pośrednictwem przedstawicielstw producentów tych urządzeń. Na tym rynku dominują dwie firmy Voran (Austria), której przedstawicielem jest firma Destiller - Technika destylacyjna z Pruszkowa k. Warszawy i Kreuzmayr (Niemcy), reprezentowana przez Dar Ogrodu z Brudzewa (pow. sieradzki). Destiller jest jedynie sprzedawcą urządzeń, natomiast Dar Ogrodu to firma, która jako pierwsza rozpoczęła w Polsce usługowe tłoczenie soku przy użyciu tłoczni mobilnej.

Jak to działa?

Mobilna tłocznia soków firmy Voran o wydajności tłoczenia 700 kg owoców na godzinę umieszczona na dwuosiowej przyczepie (dług. 6 m, szer. 2 m, waga 2,9 tony) kosztuje ok. 90 tys. euro. Kiedy przyjeżdża do sadownika na podwórko, po podłączeniu do prądu i wody jest gotowa do pracy. Owoce trafiają do podajnika za pomocą taśmociągu łopatkowego, po czym są dwukrotnie myte w wannie i w prysznicu. Myjka jest zintegrowana z młynkiem rozdrabniającym - noże młynka są wymienne, ponieważ każdy rodzaj owocu i każda jego odmiana wymaga odpowiednich noży. Właściwe rozdrobnienie owocu ma ogromne znaczenie dla produkcji soku, bo nie uzyska się soku z miazgi ani ze zbyt dużych kawałków.
Pulpa owocowa trafia na prasę taśmową - pomiędzy napięty pas a walce ze stali nierdzewnej, gdzie następuje prasowanie pulpy i wyciskanie soku. Sok grawitacyjnie spływa do wanny, gdzie odbywa się wstępne filtrowanie, którego celem jest oczyszczenie soku z pozostałych drobin owoców. Zadanie to wykonują filtry szczelinowe, których szczeliny mają ok. 2 mikronów. Z filtrów sok spływa do kolejnej wanny wyposażonej w pompę, skąd trafia do zbiornika buforowego. Z tego zbiornika sok jest pobierany przez pasteryzator. Powszechnie stosowane są pasteryzatory rurowe, składające z podwójnych rurek. Do rurki wewnętrznej wprowadzany jest sok, który nagrzewa się od gorącej wody, która płynie w zewnętrznej rurce w przeciwnym kierunku niż sok. W końcowym etapie sok gromadzony jest w punkcie, gdzie znajduje się czujnik temperatury. Pasteryzator podgrzewa sok do temperatury ok. 800C - gdy temperatura jest już odpowiednia, sok jest podawany do nalewarki i nalewany do opakowań bag-in-box lub do butelek.

Ile można zarobić?

Za wyprodukowanie u klienta z jego owoców i/lub warzyw 5 litrów soku właściciel tłoczni bierze 7 zł (3 ltr. - 5 zł), aczkolwiek cena tłoczenia uzależniona jest od ilości surowca i miejsca jego przetwarzania. Do zrobienia 5 litrów soku potrzebne jest 8 kg jabłek - jeśli wydajność tłoczni wynosi 700 kg na godzinę, to w ciągu godziny z tłoczni wychodzi 87 pięciolitrowych bag-in-box’ów, za które klient zapłaci ok. 600 zł.
Im większa wydajność tłoczni, tym większa jej opłacalność - pod warunkiem oczywiście, że ma się odpowiednią ilość zleceń. Niestety, wraz ze wzrostem wydajności wzrasta cena urządzeń. Możliwe jest jednak wyciśnięcie 6 tys. litrów w jeden dzień - taki wynik osiągnęła firma Dar Ogrodu w Zagórzycach Dworskich przerabiając ponad 8 ton jabłek. Daje to 1200 pięciolitrowych bag-in-box’ów, czyli przychód w wys. 8400 zł.

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM