Lampy LED umożliwiają skuteczne doświetlanie rozsady warzyw

Autor: www.sadyogrody.pl 18 stycznia 2016 12:17

Lampy LED umożliwiają skuteczne doświetlanie rozsady warzyw Na rynku dostępne są coraz lepsze oferty technologii LED (Light Emitting Diodes)/ fot. shutterstock.com

- Intensywna produkcja warzyw pod osłonami w systemie całorocznym sprawia, że niezbędne staje się doświetlanie upraw. Na rynku dostępne są coraz lepsze oferty technologii LED (Light Emitting Diodes), co stwarza potencjalnie bardzo duże możliwości szerokiego ich zastosowania w towarowej produkcji rozsady warzyw – mówiła dr hab. Jadwiga Treder z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, podczas VI Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW.

- Lamy LED w odróżnieniu od sodowych (HPS) stwarzają możliwość regulacji spektralnego składu widma. Najprostsze lampy zaopatrzone są w diody o barwie czerwonej i niebieskiej, zasadnicze dla procesu fotosyntezy, czy też tworzenia chlorofilu. Rozszerzenie widma o barwę zieloną, pomarańczową czy też daleką czerwień wpływa na pokrój roślin oraz produkcję metabolitów wtórnych, tj. witaminy, związki fenolowe, a także oddziałuje na poziom azotanów – mówiła prelegentka.

Według badań przeprowadzonych przez dr hab. Jadwigę Treder, że doświetlanie prowadzi do zwiększenia natężenia wymiany gazowej, powoduje wzrost zawartości chlorofilu, a także intensywniejszy wzrost roślin. - Rozsada doświetlana przy pomocy lamp LED była wyższa i posiadała większą masę, a w jej liściach stwierdzono więcej chlorofilu w porównaniu z roślinami z kombinacji doświetlanej lampami HPS – dodała.

- Pomimo niewątpliwie wysokiej skuteczności doświetlania lampami LED rozsady warzyw, jak również zalet ekonomicznych związanych ze znacznie niższym zapotrzebowaniem na energię (lampy LED zużyły o 40 proc. mniej energii elektrycznej w porównaniu z lampami HPS) to ich szerokie wykorzystanie nadal jest ograniczone przez relatywnie wysoką cenę – zaznaczyła dr hab. Jadwiga Treder.

- Nowoczesne lampy LED z dodatkowym, niezależnym sterowaniem natężeniem światła w poszczególnych zakresach widma oraz z programowaniem włączania określonej długości fal w określonych godzinach pozwalają na skuteczne i dostosowane do wymagań roślin sterowanie doświetlaniem. Daje to duże możliwości sterowania pokrojem oraz jakością rozsady – powiedziała ekspertka.

Tekst powstał na podstawie materiałów zebranych podczas VI Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM