Jakie maszyny pomagają sadownikom podczas zbiorów jabłek?

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 16 października 2015 10:09

 Jakie maszyny pomagają sadownikom podczas zbiorów jabłek? W transporcie ładunku do magazynu wykorzystuje się wózki widłowe/ fot. mat. pras.

Zbiory jabłek w Polsce trwają zazwyczaj od połowy września do końca października. W tym czasie sadownicy muszą zerwać i przetransportować kilka milionów ton owoców. Jakich maszyn używa się, by przewiezienie takich ilości produktu w zaledwie miesiąc było możliwe?

Jak podaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w ramach działań wspierających sadowników udało się wykorzystać całość środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Polska, otrzymując do dyspozycji 17,4 mld euro, była największym beneficjentem projektu.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się wsparcie udzielane w ramach działania "Modernizacja gospodarstw rolnych". Skorzystało z niego około 54 tysiące rolników, którzy uzyskali pomoc na inwestycje w wysokości ponad 9,3 mld zł. Kwota ta pozwoliła im na unowocześnienie gospodarstw – w tym zakup ok. 300 tys. maszyn i urządzeń do produkcji rolnej oraz budowę lub modernizację ponad 3,2 mln m2 budynków gospodarczych.

W co zainwestowali sadownicy? Jakie maszyny pomagają im podczas zbiorów?

Sadownicy mechanizują dziś działania na każdym etapie prac - od zbioru plonów poczynając. Urządzenia dobiera się w zależności od kategorii owoców. W przypadku jabłek deserowych, wykorzystuje się maszyny wyposażone w mobilne platformy. Stojący na nich pracownicy umieszczają zrywane owoce na taśmowych przenośnikach, z których trafiają one do napełniarki i dalej – do pojemników zbiorczych.

Zastosowanie w procesie zbioru owoców przemysłowych znajdują natomiast kombajny wyposażone w wałek z gumowymi łopatami, zgarniającymi spady pod kosz zbierający. Po wyczyszczeniu przy pomocy specjalnych szczotek z trawy i liści, jabłka trafiają na taśmę i do skrzyniopalet.

Niezależnie od tego, czy zbierane są jabłka deserowe czy przemysłowe, w transporcie ładunku do magazynu wykorzystuje się wózki widłowe. Popularnością wśród producentów owoców cieszą się pojazdy spalinowe na LPG.

Tobiasz Jakubczak, specjalista ds. produktu STILL Polska przyznaje, że pojazdy przeznaczone do transportu jabłek prawie zawsze doposaża się w obrotnicę. - Pozwala ona znacząco zwiększyć szybkość wykonywania poszczególnych operacji oraz ograniczyć liczbę osób zaangażowanych w transport. Coraz częściej wprowadza się również układy zmniejszające ryzyko wypadków, takie jak ograniczniki wysokości podnoszenia czy zabezpieczenia opuszczania wideł – tłumaczy Jakubczak.

Obrotnica to osprzęt pozwalający na obrót wideł o 360 st. Dzięki zastosowaniu razem ze skrzyniopaletami, rozwiązanie pozwala na rozładunek bez konieczności ściągania palety z wideł. Dzięki temu, znacząco ogranicza się liczbę wykonywanych operacji, co przyspiesza prace transportowe i do minimum redukuje liczbę osób zaangażowanych w to zadanie.

Tego typu wózki pozwalają przeprowadzić ogół niezbędnych działań związanych z transportem jabłek w mniejszych gospodarstwach rolnych. Działający na większą skalę sadownicy, oprócz standardowych rozwiązań, wykorzystują również bardziej specjalistyczny sprzęt.

Duzi producenci, posiadający własne chłodnie i sortownie, wykorzystują w tych obiektach wózki podnośnikowe. – Zastosowanie znajdują tu elektryczne wózki wysokiego podnoszenia. Maszyny akumulatorowe nie emitują spalin, nie wymagają więc dodatkowej wentylacji magazynu. Reach-trucki o dużym zasięgu pozwalają również na spiętrzanie ładunku na kilku poziomach, co przekłada się na oszczędności powierzchni magazynowej – dodaje specjalista ds. produktu STILL Polska.

Z sortowni i magazynów owoce trafiają na ciężarówki i do odbiorców w kraju i na świecie. Według danych Eurostatu, w sezonie 2013/2014 polski eksport jabłek wyniósł 854 tysięcy ton. Nasze owoce trafiają m.in. na Białoruś i do Kazachstanu, ale również do krajów Afryki Północnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM