Jak zachować wysoką jakość owoców pestkowych podczas przechowywania?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 03 lutego 2016 09:09

Jak zachować wysoką jakość owoców pestkowych podczas przechowywania? Zastosowanie KA w przypadkuczereśni pozwala wydłużyć okres przechowywania do 8-10 tygodni/ fot. shutterstock.com

- Aby podtrzymać wysoką jakość owoców pestkowych należy przeprowadzić zbiór w optymalnym dla danej odmiany i gatunku terminie. Wstępnie schłodzone owoce można przechowywać od kilku do kilkunastu tygodni w zależności wyboru od technologii. Do przechowywania najczęściej przeznaczane czereśnie, brzoskwinie i śliwki – mówił dr Krzysztof Rutkowski, z Instytutu Ogrodnictwa, podczas XII Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej FruitPRO.

- Brzoskwinie, morele i śliwki to owoce klimakteryczne cechujące się zwiększonym tempem procesów metabolicznych. Dlatego te owoce przed przechowywaniem nie powinny osiągnąć dojrzałości konsumpcyjnej. Natomiast zbiór owoców nieklimakterycznych (czereśnie i wiśnie) zazwyczaj następuje po osiągnięciu pełnej dojrzałości – mówił dr Rutkowski. Dodał, że w przypadku odmian ‘Kordia’ i ‘Regina’ zbiór powinien nastąpić przed osiągnięciem pełnej dojrzałości owoców, z uwagi skłonność do ciemnienia skórki.

- Podstawowy wskaźnik określenia terminu zbioru stanowi wygląd owoców, w szczególności typowa dla gatunku i odmiany ich wielkość. Pomocna w określeniu dojrzałości również jest barwa skórki, z wyjątkiem śliwek o ciemnym zabarwieniu. Jako wskaźnik terminu zbioru wymieniana jest także jędrność miąższu, w przypadku śliwek, brzoskwiń – zaznaczył prelegent.

Przypomniał, że w Pracowni Przechowalnictwa i Fizjologi Pozbiorczej Owoców i Warzyw Instytutu Ogrodnictwa prowadzone są badania mające na celu określenie przydatności niedestrukcyjnych metod opartych o spektroskopię w świetle widzialnym i bliskiej podczerwieni (VIS/ NIR). - Wyniki doświadczeń wskazują na możliwość zastosowania tej metody do oceny dojrzałości brzoskwiń i nektaryn – dodał.

- W celu ograniczenia tempa procesów metabolicznych ważne jest jak najszybsze schłodzenie owoców po zbiorze. Sadownicy mają do dyspozycji możliwość schładzania wymuszonym przepływem powietrza (WPP). W praktyce wykorzystuje się dwa systemy WPP, czyli tunelowy, a także system podwójnej ściany, który zalecany jest do schładzania brzoskwiń i nektaryn – mówił dr Rutkowski. Dodał, że dla czereśni polecane jest schładzanie wodne, za pomocą tzw. kurtyny lub poprzez zanurzenie czereśni w lodowatej wodzie.

Zaznaczył, że optymalna temperatura przechowywania owoców pestkowych mieści się w zakresie -0,5-1 st. C, przy wilgotności względnej powietrza około 90 proc. - Długość okresu przechowywania uwarunkowana jest gatunkiem, odmianą oraz stadium dojrzałości owoców. Istotny wpływ ma także temperatura i składu atmosfery przechowalniczej. Zastosowanie kontrolowanej atmosfery pozwala wydłużyć okres przechowywania do 8-10 tygodni, w przypadku czereśni ‘Kordia’ i ‘Regina’ oraz do około 12 tygodni śliwki odmiany ‘President’ – powiedział ekspert.

Dodał, że na rynku dostępne są systemy umożliwiające przechowywanie owoców w warunkach modyfikowanej atmosfery, m.in. workowy, a także system litych skrzyń paletowych, który - według danych producenta - umożliwia przechowywanie czereśni przez około 25 dni, a śliwek do nawet 55 dni. – W systemie Xtend umieszcza się schłodzone owoce w specjalnych workach wykonanych z foli z mikroperforacją. W tego typu opakowaniach czereśnie i śliwki można przechowywać do 60 dni, a brzoskwinie i nektaryny do 30 dni – oznajmił dr Rutkowski.

- W trakcie przechowywania owoców pestkowych mogą pojawiać się problemy z chorobami grzybowymi, czyli brunatną zgnilizną drzew pestkowych, szarą pleśnią, grzybów z rodzaju Rhizopus i Penicillium. Prawidłowa ochrona w sezonie uprawnym ogranicza występowanie tych chorób. Duże straty również mogą być związane ze zmianami na skórce i uszkodzeniem miąższu, co wynika z nieodpowiednich warunków przechowywania, m.in. niskiej temperatury i przejrzewania owoców – mówił dr Rutkowski z Instytutu Ogrodnictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM