Jak przechowywać owoce borówki, aby wydłużyć okres ich podaży na rynku?

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 11 lutego 2016 15:27

Jak przechowywać owoce borówki, aby wydłużyć okres ich podaży na rynku? Owoce borówki można przechowywać przez okres 6o dni/ fot. shutterstock.com

- Rozwój nowoczesnych technologii umożliwia przechowywanie owoców jagodowych tak, aby maksymalnie przedłużyć okres ich podaży na rynku, co plantatorom stwarza możliwość uzyskania wyższej ceny. Najwyższą trwałością przechowalniczą cechują się owoce borówki wysokiej, bowiem w odpowiednich warunkach mogą być przechowywane nawet do 60 dni - mówił Dr Krzysztof Rutkowski z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, podczas XII Międzynarodowych Targów Agrotechniki Sadowniczej FruitPRO.

- Truskawki, maliny i czarna porzeczka należą do owoców nietrwałych, w związku z tym nadają się wyłącznie do kilkunastodniowego przechowywania. Ich zbiór należy przeprowadzać w momencie, gdy owoce posiadają nieco jaśniejszą barwę, bowiem podczas przechowywania ciemnieją i w obrocie handlowym stają się mniej atrakcyjne dla konsumentów. Warunkiem koniecznym dla wszystkich owoców jagodowych kierowanych do przechowywania jest delikatny zbiór – zaznaczył prelegent.

Dodał, że nawet niewielkie uszkodzenia owoców mogą doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych. - Największym zagrożeniem jest szara pleśń (Botrytis cinerea), gnicie powodowane przez grzyb Rhizopus stolonifer, a także skórzasta zgnilizna (Phytophthora cactorum). Szybkie schłodzenie owoców do temperatury 5 st. C oraz utrzymanie odpowiednich parametrów w trakcie przechowywania, stwarza możliwość ograniczenia strat – powiedział dr. Rutkowski.

Truskawki, maliny i czarne porzeczki powinny być zbierane od razu do opakowań jednostkowych, aby zminimalizować ryzyko uszkodzeń mechanicznych owoców. Natomiast w przypadku borówki dopuszcza się opakowania zbiorcze, a dopiero następnie sortowanie owoców w warunkach chłodniczych. Ważną cechą jakościową dla borówek jest obecność nalotu woskowego – oznajmił ekspert z Instytutu Ogrodnictwa.

Przypomniał, że schłodzone owoce jagodowe można przechowywać jedynie przez kilka dni w temperaturze -0,5-0 st. C i wilgotności przekraczającej 90 proc. - W takich warunkach trwałość owoców borówki można zachować przez kilkanaście dni, ale okres ten dodatkowo ulega wydłużeniu przy zastosowaniu kontrolowanej atmosfery. Borówki odmiany 'Bluecrop' przy optymalnym stosunku 10-12 proc. dwutlenku węgla i 8-12 proc. tlenu można przechowywać do 2 miesięcy – mówił.

- W celu efektywnego przechowywania owoców jagodowych można zastosować innowacyjne technologie, takie jak worki typu Xtend. W doświadczeniach przeprowadzonych w Pracowni Przechowalnictwa i Fizjologi Pozbiorczej Instytutu Ogrodnictwa wykazano, że technologia ta umożliwia przechowywanie truskawek, malin i czarnych porzeczek przez 14 dni. Natomiast owoce borówki wysokiej z pozytywnym wynikiem przechowywano przez okres 6o dni – zaznaczył dr. Rutkowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM