Izolacja przechowalni owoców i warzyw - na co należy zwrócić uwagę?

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 07 października 2015 11:49

Izolacja przechowalni owoców i warzyw - na co należy zwrócić uwagę? W okresie magazynowania owoców zachodzą procesy fizjologiczne, tj. oddychanie i dojrzewanie./ fot. shutterstock.com

Przechowując owoce lub warzywa w optymalnych warunkach można sprawić, aby zachowały one przez dłuższy okres swoje walory smakowe. W tym kontekście istotny staje się temat izolacji przechowalni warzyw i owoców. Na jakie czynniki należy zwrócić uwagę wybierając materiał i jakie korzyści przynosi izolacja?

W okresie magazynowania warzyw i owoców zachodzą procesy fizjologiczne, takie jak oddychanie i dojrzewanie. Nie można ich wyeliminować, jednak można je spowolnić, co przełoży się na maksymalne wydłużenie czasu ich przechowywania.

Temperatura to najważniejszy czynnik, wpływający na jakość warzyw i owoców w fazie ich przechowywania. Intensywność życiowych procesów roślin jest uwarunkowana przede wszystkim od temperatury – im cieplej tym warzywa i owoce oddychają bardziej intensywnie, a więc szybciej dojrzewają.

Odpowiednio niska temperatura procesy życiowe roślin spowalnia - w konsekwencji warzywa i owoce „starzeją” się wolniej. To czego bardzo nie lubią owoce i warzywa to skoki temperatur, dlatego sadownicy z uwagą powinni przyjrzeć się tematowi izolacji pomieszczeń, w których są one przechowywane, tak by zapewnić im stałą, utrzymującą się temperaturę.

- Odpowiednia izolacja przechowalni to nie tylko dbanie o owoce i warzywa, ale także o własny portfel – komentuje Robert Męcik z firmy Kadri. – Dzięki odpowiedniej izolacji znacznie spadnie zużycie energii, potrzebnej do zapewnienia optymalnej, stałej temperatury w przechowalniach, a to przełoży się na wysokość rachunków za prąd - dodaje.

W sektorze budowlanym stosuje się głównie 3 rodzaje materiałów izolacyjnych, a więc wełnę mineralną, styropian i pianę poliuretanową.

- W przypadku izolacji pianą poliuretanową ważne jest także to, że izolacja wykonywana jest metodą natryskową, zatem jest szybka i przebiega sprawnie. W ciągu jednego dnia można zaizolować nawet do 300 m2 powierzchni, a już po 24h pomieszczenie jest gotowe na przyjęcie owoców czy warzyw – mówi Robert Męcik.

Wyjaśnia, że ocieplenia dokonać można zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku, w zależności od rodzaju budynku i konstrukcji jego dachu. – Piana poliuretanowa traci swe właściwości gdy jest narażona na bezpośrednie promieniowanie UV, więc w przypadku kiedy mamy do czynienia z nasłonecznionym pomieszczeniem, pianę musimy pokryć specjalną powłoką, chroniącą izolację przed słońcem – wyjaśnia specjalista.

Piana to przede wszystkim szczelna izolacja, pozwalająca na zapewnienie optymalnej temperatury w pomieszczeniu przy skrajnych temperaturach na zewnątrz. Materiał ten wytrzymuje ekstremalnie niskie temperatury, nie tracąc swych właściwości izolacyjnych przez długie lata, dlatego idealnie nadaje się do izolacji przechowalni warzyw i owoców.

Dodaje, że piana jest bardzo łatwa w utrzymaniu. – Możemy ją łatwo czyścić, także myjkami ciśnieniowymi, co sprzyja zachowaniu odpowiedniej higieny w przechowalniach – komentuje Męcik. Piana poliuretanowa zapewnia monolityczną warstwę izolacji, wolną od mostków termicznych. Oznacza to, że izolacją pianą nie dopuszcza do powstawania miejsc, poprzez które będzie wydobywać się ciepło.

- To bardzo istotne w przypadku przechowalni warzyw i owoców, w których stała, jednolita dla każdego miejsca temperatura, jest niezwykle istotnym czynnikiem, zapewniającym zebranym plonom odpowiednie warunki przechowywania – wyjaśnia Męcik.

Istotną właściwością piany zamknięto-komórkowej, wykorzystywanej do izolacji ścian oraz dachów, jest także fakt, że wzmacnia ona konstrukcję budynku. W przypadku chłodni oraz przechowalni warzyw i owoców dużym pozytywem będzie także fakt, że materiał ten stanowi także skuteczną metodę zatrzymania gazów i zapachów.

Piana poliuretanowa może być stosowana właściwie na każde podłoże, a więc zarówno blachę, jak i beton, drewno, cegłę czy płyty. Najczęściej izolację pianą wykonuje się wewnątrz pomieszczeń, co oznacza, że proces ten może być zrealizowany o każdej porze roku. Pomieszczenie nie wymaga szczególnych przygotowań, wystarczy, że dach czy ściany, które chcemy ocieplić, będą czyste i suche.

- Izolacja pianą poliuretanową ścian czy dachu może być wykonywana niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz. Pewne ograniczenia występują wyłącznie w przypadkach podłoży takich jak blacha, na którą pianę można aplikować tylko w ciepłych miesiącach - komentuje ekspert.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM