Instalacja fotowoltaiczna w gospodarstwie sadowniczo-ogrodniczym

Autor: Albert Katana; www.sadyogrody.pl 26 stycznia 2016 08:26

Instalacja fotowoltaiczna w gospodarstwie sadowniczo-ogrodniczym Ilość energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną nie jest stabilna; fot. shutterstock.com

Energia z instalacji fotowoltaicznej nie jest stabilna. Ilość energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną waha się nie tylko w różnych porach roku, ale też dnia. Czy można ją wykorzystać do zasilania urządzeń w gospodarstwie sadowniczo-ogrodniczym?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z paneli fotowoltaicznych (PV) złożonych z ogniw fotowoltaicznych (fotoogniw), falownika AC/DC (inwertera), akumulatorów, regulatorów, okablowania. Ogniwo jest zbudowane z półprzewodnika i tworzy złącze p-n (ang. positive-negative). Kiedy na złącze pada światło, fotony o energii większej od szerokości przerwy energetycznej półprzewodnika powodują powstanie par elektron-dziura. Elektrony trafiają do obszaru n, dziury do obszaru p. Przemieszczenie ładunków elektrycznych powoduje napięcie elektryczne.

Ogniwa połączone są szeregowo i/lub równolegle i pokrywane warstwami dwóch rodzajów foli do do laminowania szkła typu PET i EVA, dzięki czemu pozostają w próżni. Dodatkowo chronione są hartowaną szybą o grub. 3,2-4mm. Panele mocowane są w ramie aluminiowej. Za pomocą kabli umieszczonych w puszkach przyłączeniowych łączy się panele w zestawy, oraz z innymi elementami instalacji, a całą instalację podłącza się do tablicy rozdzielczej (elektrycznej).

Falownik (inwerter) to przetwornica prądu stałego (DC, ang. direct current) na zmienny (AC, ang. alternating current). Umieszcza się go zazwyczaj na poddaszu. Akumulatory magazynują energię, a różnego typu regulatory kontrolują ich ładowanie i rozładowanie.

Panele można zainstalować wszędzie, gdzie dochodzi światło słońca, ale najbardziej efektywny jest montaż na dachu, wysięgnikach lub innych konstrukcjach, i oczywiście skierowanie ich na południe. Położenie geograficzne miejsca w którym działa instalacja nie ma znaczenia, ponieważ w Polsce poziom nasłonecznienia w całym kraju jest bardzo podobny.

Skierowana na południe instalacja złożona z paneli o mocy 1 kWp (1 kilowat mocy szczytowej - ang. peak - szczyt) wytworzy w ciągu roku około 900-1100 kWh energii elektrycznej. Moc pojedynczego panela waha się od 250 do 350 Wp. Na założenie ocenianej jako największej instalacji dachowej o mocy 10 kW potrzeba ok 70m2 powierzchni.

W systemie off-grid energię wyprodukowaną przez instalację gromadzi się w akumulatorach zasilających urządzenia o małej mocy (żarówki, odbiorniki RTV). W systemie on-grid energię wprowadza się do sieci energetycznej i sprzedaje zakładowi energetycznemu.

Koszt całkowity instalacji fotowoltaicznej zależy przede wszystkim od mocy i marki (producenta) paneli, falownika i pozostałych elementów. Instalacja o mocy 10 kW może kosztować od ok. 60 do ponad 100 tys. zł, natomiast moc 2 kW możemy uzyskać już za kilkanaście tysięcy. Około 50% tej kwoty stanowi cena paneli, 20% to koszt falownika, system mocowania, okablowanie, opłata za montaż i konfigurację to pozostałe 30%, rozłożone niemal po równo na trzy części.

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii (OZE), w tym z fotowoltaiki jest mocno promowane przez Unię Europejską, a w ślad za tym idą fundusze z polskiego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program Prosument skierowany jest m.in. do właścicieli mikroinstalacji fotowoltaicznych, którzy jednocześnie są producentami i konsumentami energii elektrycznej. Z funduszy Prosumenta dofinansowany jest zakup i montaż nowych instalacji i mikroinstalacji OZE o mocy do 40kW. Wsparcie finansowe możliwe jest poprzez pożyczkę/kredyt preferencyjny (oproc. 1 proc., na max. 15 lat) wraz z dotacją łącznie do 100 proc. kosztów kwalifikowanych instalacji, dotację w wysokości 20 proc. lub 40 proc. dofinansowania (15 proc. lub 30 proc. po 2016 r.).

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM