GIORiN wspiera laboratoria fitosanitarne Służby Ochrony Roślin BiH

Autor: www.sadyogrody.pl/PIORiN 06 października 2015 13:16

GIORiN wspiera laboratoria fitosanitarne Służby Ochrony Roślin BiH  GIORiN odpowiada za podnoszenie kompetencji laboratoriów fitosanitarnych BiH/ fot. shutterstock.com

W Centralnym Laboratorium GIORiN w Toruniu gościła grupa pracowników laboratoriów fitosanitarnych Służby Ochrony Roślin Bośni i Hercegowiny. Wizyta ta była jednym z elementów projektu twinningowego realizowanego na rzecz BiH przez GIORiN i partnera włoskiego (Ministerstwo ds. Rolnictwa, Żywności i Leśnictwa).

W ramach projektu GIORiN odpowiada m.in. za podnoszenie kompetencji laboratoriów fitosanitarnych BiH, stąd wizyta była poświęcona wymaganiom, jakie powinny spełniać nowoczesne laboratoria fitosanitarne w zakresie zapewnienia jakości badań i bezpieczeństwa fitosanitarnego oraz metodom prowadzenia badań ukierunkowanych na wykrywanie i identyfikację wybranych organizmów szkodliwych.

W czasie wizyty delegacja z BiH miała okazję zapoznać się z działalnością diagnostyczną PIORiN, organizacją, wyposażeniem i funkcjonowaniem Centralnego Laboratorium, a także metodami badawczymi stosowanymi do rutynowych badań w poszczególnych Sekcjach Pracowni Diagnostyki Fitosanitarnej. Największym zainteresowaniem uczestników cieszyła się Sekcja Mikologii, gdzie z uwagą zapoznawali się z metodami wykrywania grzybów patogenicznych dla roślin.

Oprócz wizyty studyjnej, w kraju beneficjenta przez polskich specjalistów prowadzone są szczegółowe szkolenia z zakresu wykrywania i identyfikacji najważniejszych z punku widzenia Bośni i Hercegowiny organizmów regulowanych. Goście z BiH bardzo wysoko ocenili zarówno profesjonalizm polskich specjalistów, jak też otwartość i atmosferę podczas szkoleń.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM