Francuski start-up wyhoduje truskawki w środku miasta

Autor: www.techchrunch.com/www.sadyogrody.pl 24 listopada 2016 15:01

Francuski start-up wyhoduje truskawki w środku miasta Twórcy francuskiego start-upu Agricool chcą wyhodować 91 ton truskawek w 75 kontenerach ustawionych w różnych częściach Paryża. / fot. Agricool

Twórcy francuskiego start-upu Agricool chcą wyhodować 91 ton truskawek w 75 kontenerach ustawionych w różnych częściach Paryża. Firma pozyskała już na ten cel finansowanie w wysokości 4 mln euro.

Twórcami Agricool są Gonzague Gru i Guillame Fourdinier. Obaj pochodzą z rolniczych rodzin i nie szczędzą słów krytyki wobec aktualnych tendencji na globalnym rynku owoców i warzyw.

- W dużych miastach istnieje coraz większy problem z dostępem do wysokiej jakości owoców i warzyw. Te, które są dostępne w Europie muszą przebyć średnio 1,5 tys. km zanim trafią na stół konsumenta. Problem będzie postępował, ponieważ we Francji co sekundę znika 25 mkw. powierzchni gruntów rolnych. Przywożone z dalekich krajów owoce i warzywa są zbierane zbyt wcześnie, a cały proces dojrzewania odbywa się podczas transportu. Co więcej, odmiany eksportowe dobierane są pod kątem odporności na transport, a nie walorów smakowych - czytamy w komunikacie Agricool.

Twórcy start-upu wyszli z założenia, że jedynym sposobem na dostarczenie wysokiej jakości owoców i warzyw jest znalezienie sposobu, który pozwoli na ich uprawę w miastach. Dlatego Agricool przerabia tradycyjne kontenery transportowe na "warzywno-owocowy raj". Zamontowane instalacje zapewniają optymalny poziom nawodnienia, oświetlenia i dwutlenku węgla. Twórcy przekonują, że plon z 'Cooltainera' może być nawet 120 razy większy niż z pola o takiej samej powierzchni i to mimo niestosowania pestycydów, obniżenia zużycia wody o 90 proc. i zastosowania odnawialnych źródeł energii.

Gru i Fourdinier przekonują, że owocowe kontenery mogą być ustawiane praktycznie wszędzie, a ich obsługa nie przysporzy trudności nawet osobom, które nie mają doświadczenia w rolnictwie. 

Krytycy Agricool podkreślają, że nie wszystkie gatunki owoców i warzyw da się łatwo zaadaptować do upraw w kontenerach. Komentatorzy zwracają także uwagę, że nieużywanie pestycydów, co jest jednym z priorytetów Agricool, sprawi, że cena truskawek z 'Cooltainerów' będzie znacznie wyższa od tych, które są obecnie dostępne na rynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM