Ceny oleju napędowego - wzrosną jeszcze do wiosny?

$data.author.description Autor: Farmer.pl 12 stycznia 2017 13:39

Ceny oleju napędowego - wzrosną jeszcze do wiosny? fot. materiały prasowe Valtra

W ostatnich tygodniach ceny oleju napędowego wzrosły. Czy będą rosły w kolejnych tygodniach i czy warto kupić paliwo na wiosenny sezon prac polowych teraz? - przeczytaj na farmer.pl.

Średnia cena oleju napędowego na stacjach paliw kształtuje się obecnie na poziomie 4,64 zł/l (11.01.2016). To mniej o jakieś 2 gr biorąc pod uwagę okres od Nowego Roku, ale jednocześnie o kilkanaście groszy więcej, patrząc na kilka tygodni wstecz.

Pojawia się więc pytanie: czy kupić paliwo teraz i zmagazynować je na czas wiosennych, czy nawet później wykonywanych prac, czy zaczekać i kupować je na bieżąco.

- Prognozy, jeśli chodzi o początek roku, są wzrostowe zarówno dla benzyny, jak i dla oleju napędowego, czego uzasadnieniem może być próba redukcji nadpodaży globalnej przez producentów z grona OPEC, jednak ich zapowiedzi to jedno, a praktyka rynkowa to zupełnie inna sprawa. Dlatego wzrosty, o których wspomniałem nie powinny być zbyt znaczące – bowiem w momencie, w którym na rynku pojawi się uzupełnienie chociażby w postaci eksportu amerykańskiego – możemy spodziewać się ponownej redukcji cen. W przypadku jednak najbliższych miesięcy ewentualne wzrosty będą raczej mieć skalę kilkunastu gr na litrze, a więc nie powinniśmy chyba przesadzać w ocenie zagrożenia radykalnymi podwyżkami - komentuje dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw.

Więcej na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM