Biodiesel B100 - alternatywa dla oleju napędowego?

$data.author.description Autor: Farmer.pl 03 sierpnia 2015 14:03

Biodiesel B100 - alternatywa dla oleju napędowego? Biodiesel B100, to odnawialna alternatywa dla ropopochodnego oleju napędowego/ fot. shutterstock

Biodiesel B100, to odnawialna alternatywa dla ropopochodnego oleju napędowego. Paliwo jest nieco tańsze od oleju napędowego, jednak nie wszystkie silniki maszyn są przystosowane do jego spalania.

Biodiesel to biopaliwo, które jest alternatywą dla oleju napędowego. Jest ono produkowane z tłuszczów zwierzęcych lub olejów roślinnych (głównie z oleju rzepakowego). Zaletą przemawiającą za jego wyborem, jest przede wszystkim jego biodegradowalność. Poza tym przy spalaniu biodiesla powstaje znacznie mniej szkodliwych substancji.

Wielu rolników stosuje biodiesel również ze względu na jego niższą cenę (5-10 gr.), w stosunku do oleju napędowego. Warto jednak wiedzieć o ryzyku, jakie niesie za sobą zastosowanie biodiesla.

Długotrwałe stosowanie biopaliw, w przypadku maszyn nie przystosowanych do pracy na nich, może doprowadzić do rozszczelnień w układzie doprowadzającym paliwo. Istotne są również inne właściwości smarowne biopaliw, w stosunku do oleju napędowego, które mogą doprowadzić do uszkodzenia układu wtryskowego silnika - o ile oczywiście silnik i układ jego zasilania, nie został do niego przystosowany.

Czytaj więcej na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM