BASF wspiera badanie uczniów dotyczące upraw roślin w kosmosie

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 02 maja 2016 12:03

BASF wspiera badanie uczniów dotyczące upraw roślin w kosmosie Uczniowie chcą się przekonać czy rozmnażanie warzyw jest możliwe w kosmosie/ fot. shutterstock.com

Projekt uczniowski V3PO wspierany przez BASF poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (MSK). Za projektem V3PO stoi troje uczniów wydziału rolnictwa Szkoły im. Edith Stein w Ravensburgu w Niemczech, którzy chcą się przekonać, czy sadzonki roślin wytworzą korzenie w warunkach zerowej grawitacji i jak te korzenie będą się zachowywać wraz z upływem czasu.

Dla Marii Koch, Raphaela Schillinga i Davida Geraya główne pytanie brzmi: czy rozmnażanie wegetatywne warzyw jest możliwe w kosmosie? Pozwoliłoby to na produkcję świeżego pożywienia podczas misji kosmicznych bez konieczności zabierania dużych ilości nasion. BASF i NASA zainteresowało to pytanie. Podczas gdy BASF zapewnia naukowe wsparcie na rzecz projektu, NASA zarezerwowała miejsce na eksperyment na MSK.

- Jest to prawdopodobnie najbardziej niezwykły eksperyment terenowy, w jakim wraz z zespołem braliśmy udział - przyznał Dr Sebastian Rohrer z departamentu biologii środków grzybobójczych wczesnego działania, będącego częścią Działu Ochrony Upraw BASF. - Z niecierpliwością wyczekujemy startu i jesteśmy ciekawi wyników – dodał.

Do tej pory eksperymenty przeprowadzane w warunkach zerowej grawitacji były skupione wokół wzrostu korzeni podczas kiełkowania nasion. Uczniowie chcą zbadać, czy i w jaki sposób sadzonki wykształcą korzenie, pędy i liście bez wpływu grawitacji. W tym samym czasie na Ziemi, czyli pod wpływem grawitacji, będzie prowadzony eksperyment kontrolny. Jeśli sadzonki mogą zostać wykorzystane do rozmnażania wegetatywnego w warunkach zerowej grawitacji, oznaczałoby to znaczący postęp w staraniach o zapewnienie żywności uprawnianej w kosmosie podczas długich lotów kosmicznych, np. na Marsa.

- Nasze serca biją dla badań. Zawsze dążymy do odnalezienia nowych sposobów na stawienie czoła globalnym wyzwaniom. Oznacza to, że uwielbiamy rewolucyjne pomysły i niekonwencjonalne myślenie. Dlatego wspieramy zespół V3PO doradztwem naukowym. Nie tylko dowiemy się więcej na temat zachowania roślin, ale także zainspiruje nas to do produkcji w nowych obszarach - oświadczył Dr Harald Rang, starszy wicedyrektor ds. badań i rozwój w Dziale Ochrony Upraw BASF.

Aby opracować odpowiedni projekt eksperymentu, uczniowie odbyli staż w Centrum Rolniczym BASF w Limburgerhof. Przygotowywali się tam do eksperymentu, który zostanie przeprowadzony w laboratoriach Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie. Gdy sadzonki znajdą się już w przestrzeni kosmicznej, różnice w temperaturze i wilgotności mogą je narazić na bakterie i grzyby. To w tym obszarze BASF dostarcza niezbędnej wiedzy – i produktów. Środki grzybobójcze BASF pomogą ochronić sadzonki przed chorobami grzybiczymi podczas badań na MSK, oraz podczas podróży na orbitę i z powrotem.

Oprócz BASF, zespół V3PO wspierają tacy partnerzy jak: Dreamup, mymicrogravity, Federalne Ministerstwo Gospodarki i Energii, Niemieckie Centrum Transportu Powietrznego i Lotów Kosmicznych, wewnętrzne konsultacje biznesowe, Airbus i Kreissparkasse Ravensburg. Jest to pierwszy szkolny projekt z Niemiec przyjęty do Programu Edukacyjnego NASA.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

LOGISTYKA I OPAKOWANIA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM