Agroscope: opracowano metodę badania ruchów pszczół za pomocą technologii RFIDfarmer.pl - 18 maja 2018 13:15


Pszczoły są monitorowane przy pomocy mikroczipów w wadze 4,5 mg przyczepionych na grzbiecie. Dane z czipa wczytywane przy powrocie do ula. W ten sposób badacze Agroscope chcą rzucić światło na ryzyko związane z pozostałościami insektycydów na roślinach dla pszczół - czytamy w serwisie farmer.


Tak więc naukowcy przygotowują roztwory paszowe ze środkami ochrony roślin. Następnie mierzą, ile pszczół testowych powróci do ula po ich zjedzeniu z promienia jednego kilometra i jak długo będzie to trwało.

Pszczoły, które znają środowisko, zwykle przylatują bezpośrednio z powrotem do ula. Dlatego procent pszczół, które powróciły i czas potrzebny im na powrót dostarcza cennych informacji na temat tego, jaka jest kondycja zwierząt zwierząt i ich orientacja.

Aby pszczołom latającym swobodne nie przeszkadzały czipy, muszą one być dokładnie ustamocowane na pancerzu pszczoły bez narażania ich skrzydeł lub mięśni skrzydłowych. Do zamocowania najlepsza jest odrobina cementu dentystycznego. Ważne jest, to aby mikroczipy nie wpływały na ich zachowanie.

Wstępne wyniki wykazały, że badany neonikotynoid wpływa na szybkość powrotu pszczół przy najwyższej dawce jednego nanograma na zwierzę. Tylko 60 procent pszczół otrzymujących tę najwyższą dawkę poleciało z powrotem do ula. Jednak dawka ta jest według naukowców raczej nierealistyczna.

Więcej w serwisie farmer.