Znamy wymogi dla eksportu polskich jabłek do Kanady

Autor: PIORiN / sadyogrody.pl 22 grudnia 2014 11:33

Znamy wymogi dla eksportu polskich jabłek do Kanady fot. shutterstock.com

W związku z otwarciem rynku kanadyjskiego dla eksportu jabłek pochodzących z Polski PIORiN informuje, że jednym z warunków postawionych przez Kanadę jest wymóg, aby owoce eksportowane do tego kraju pochodziły z plantacji prowadzonych w systemie Integrowanej Produkcji Roślin.

Po zapoznaniu się z warunkami przedstawionymi przez stronę polską w odniesieniu do eksportu jabłek, służba kanadyjska zdecydowała o udzieleniu Polsce okresu próbnego na wwóz ww. owoców do Kanady.

W trakcie obowiązywania okresu próbnego można spodziewać się wzmożonej kontroli przez służbę kanadyjską (CFIA), również w zakresie bezpieczeństwa żywności. Kanadyjski system kontroli importu przewiduje pobranie prób w celu przeprowadzenia badania na pozostałości środków ochrony roślin w płodach rolnych/żywności w punkcie wwozu, przed ich dystrybucją na terenie Kanady. 

- Należy zwrócić szczególną uwagę, aby przesyłki jabłek do Kanady spełniały  również wymagania w zakresie bezpieczeństwa żywności. Dlatego zalecane jest, aby wszystkie przesyłki jabłek, przed wysłaniem na rynek kanadyjski, zostały przebadane pod kątem pozostałości środków ochrony roślin, w celu sprawdzenia  spełniania wymagań Kanady dotyczących bezpieczeństwa żywności. Uzyskanie pewności, że przesyłka spełnia normy kanadyjskie dotyczące pozostałości środków ochrony roślin w przesyłkach jabłek wywożonych do Kanady leży w bezpośrednim interesie eksporterów. Badania w tym zakresie mogą  prowadzić akredytowane laboratoria w Polsce - informuje PIORiN w komunikacie na swojej stronie internetowej.

Dodatkowym wymaganiem handlowym strony kanadyjskiej jest obowiązek woskowania (przy użyciu przebadanych substancji) owoców jabłek przeznaczonych na ten rynek. Warunki woskowania powinny uzgodnić między sobą zainteresowane strony.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM