Znaczne wyhamowanie wzrostu cen warzyw. Analiza BGŻ BNP Paribas

Autor: BGŻ BNP Paribas 16 czerwca 2016 08:51

Znaczne wyhamowanie wzrostu cen warzyw. Analiza BGŻ BNP Paribas Dynamika wzrostu cen warzyw w kraju pod koniec sezonu 2015/2016 znacznie wyhamowała. / fot. shutterstock

Dynamika wzrostu cen warzyw w kraju pod koniec sezonu 2015/2016 znacznie wyhamowała. Według danych prezentowanych przez Ministerstwo Rolnictwa, cena skupu kapusty białej oraz marchwi przeciętnie w maju br. była odpowiednio o 30 i 27 proc. niższa niż przed rokiem (0,86 i 1,35 zł/kg) podczas gdy jeszcze w lutym i w marcu ceny te w znacznym stopniu przekraczały poziom z sezonu poprzedniego - mówi Mariusz Dziwulski, analityk banku BGŻ BNP Paribas.

Według niego, na osłabienie się cen miał dość wyraźny spadek popytu na rynkach zagranicznych jeśli chodzi o te dwa gatunki warzyw. Odwrotny trend ze względu na wysoki popyt w Polsce i UE, przy dość niskiej podaży, wykazywały ceny cebuli. Wg IERiGŻ-PIB w maju br. były one o 32 proc. wyższe (1,35 zł/kg) w relacji do maja 2015 r.

- Wpływ na niższą dynamikę może mieć zwiększająca się podaż warzyw z tegorocznych zbiorów, których ceny są konkurencyjne. Np. na rynkach hurtowych krajowa młoda kapusta w pierwszym tygodniu czerwca była przeciętnie 30-40 proc. tańsza niż przed rokiem. Odziaływanie to może być coraz bardziej widoczne w kolejnych tygodniach. Niemniej, to jak będą kształtować się ceny warzyw w nadchodzącym sezonie uzależnione będzie w dużym stopniu od ich podaży na rynku krajowym. Dotychczasowe uwarunkowania były dość zróżnicowane dla wzrostu i wegetacji warzyw - przyznaje analityk. 

Jak tłumaczy, GUS pod koniec maja br. wskazywał na wiele czynników, które mogły negatywnie wpłynąć na stan upraw warzywnych m.in. późniejsze siewy, ograniczenie stosowania nawozów i środków ochrony roślin, czy też takie jak brak dostatecznej wilgoci oraz niskie temperatury podczas wschodów warzyw. - Późniejsze uwarunkowania (druga połowa maja) uległy poprawie, niemniej na tej podstawie trudno wskazywać zmiany w kierunku plonowania warzyw. Na te wpływ będzie miał dalszy przebieg warunków pogodowych. Warto zaznaczyć, że jeżeli będą one korzystne produkcja może wzrosnąć - skomentował Dziwulski. 

- Ubiegłoroczne zbiory były znacznie niższe w relacji do roku poprzedniego o ok. jedną piątą, m.in. ze względu na suszę. Nie wiadomo, też czy ze względu na dość wysokie ceny w sezonie 2015/2016 nie zwiększy się powierzchnia upraw w kraju, co sprzyjałoby wzrostowi tegorocznych zbiorów warzyw - podsumował analityk banku BGŻ BNP Paribas. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM