Zmniejszył się eksport owoców i warzyw z Francji

Autor: FAMMU/FAPA na podst. FranceAgriMer 20 lutego 2016 10:55

Zmniejszył się eksport owoców i warzyw z Francji W okresie pierwszych jedenastu miesięcy 2015 roku eksport świeżych owoców, warzyw oraz ziemniaków z Francji znacząco się obniżył/ fot. shutterstock

W okresie pierwszych jedenastu miesięcy 2015 roku eksport świeżych owoców, warzyw oraz ziemniaków z Francji znacząco się obniżył w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej - informuje FAMMU/FAPA na podst. FranceAgriMer.

Deficyt w bilansie handlowym owoców świeżych osiągnął 2,325 mld EUR, tj. o 28 proc. więcej w porównaniu z deficytem za okres pierwszych jedenastu miesięcy poprzedniego roku. W przypadku ziemniaków także odnotowano istotny spadek sprzedaży w ujęciu okres do okresu. Pomimo, iż saldo wymiany ziemniakami pozostało dodatnie (+275 mln EUR), jednak było ono mniejsze niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

W rozpatrywanym okresie saldo w handlu warzywami świeżymi również było mniejsze niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Deficyt wyniósł 889 mln EUR, tj. o 20 proc. więcej w porównaniu z bilansem w analogicznym okresie rok wcześniej.

W ujęciu ilościowym wyniki wymiany handlowej nie odbiegały w znaczący sposób od tych z rozpatrywanego okresu poprzedniego sezonu. Pogłębienie deficytu tłumaczy się wzrostem cen średnich sprowadzanych warzyw. Wzrosła także jednostkowa wartość warzyw eksportowanych z Francji. Zwyżki dotyczyły zwłaszcza takich warzyw jak: cukinia, marchew, fasolka, szparagów, porów oraz sałat. Natomiast spadki cen odnotowano w przypadku czosnku i cebuli.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM