Zmalał eksport jabłek z Polski poza kraje UE

Autor: Bank Gospodarki Żywnościowej 12 maja 2015 12:21

Zmalał eksport jabłek z Polski poza kraje UE fot. shutterstock.com

Według Eurostatu eksport jabłek z Polski poza kraje Unii Europejskiej w styczniu i lutym br. zmalał łącznie o 36 proc. r/r kształtując się na poziomie 133 tys. t. Spadek jest konsekwencją zamknięcia się rynku rosyjskiego dla eksportu owoców w Unii - podali analitycy Banku BGŻ.

Gdyby jednak wyłączyć Rosję ze statystyk, polski eksport tych owoców poza UE wzrósłby aż o 87 proc. w relacji do analogicznego okresu przed rokiem. Wzrost stanowił jednak tylko 46 proc. wolumenu jabłek kierowanych do Federacji Rosyjskiej w styczniu i lutym 2014 ubiegłego roku.

Ponadto, o ile dynamika wzrostu eksportu do Białorusi w drugiej połowie 2014 r. była bardzo wysoka (+92 proc.), w styczniu i lutym br. wzrosty nieco wyhamowały. Sprzedaż do tego kraju wzrosła w stosunku do dwóch pierwszych miesięcy 2014 r. o 29 proc. do 73 tys. t. Białoruś odpowiadała wciąż za 55 proc. łącznego eksportu z Polski do krajów poza UE.

Silnym wzrostem charakteryzował się eksport do Serbii (+ 11,5 tys. t) czy też Egiptu (+ 3,9 tys. t) . Zwiększyła się prawdopodobnie dynamika eksportu do krajów Unii Europejskiej. Nie ma jeszcze dostępnych ostatecznych danych dla lutego br., jednak w samym styczniu br. polska sprzedaż jabłek do krajów Wspólnoty wyniosła 45 tys. t i była aż o 77 proc. wyższa r/r. Wzrost ten nie przyczynił się do istotnej zmiany negatywnej tendencji sprzedaży zagranicznej jabłek. Łącznie w styczniu była ona o 8,8 proc. niższa w relacji rocznej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM