Zapasy jabłek wysokie, ceny bardzo niskie

Autor: www.strefaagro.pl/www.sadyogrody.pl 18 marca 2016 15:01

Zapasy jabłek wysokie, ceny bardzo niskie Producenci nie chcieli powtórzyć ubiegłorocznych błędów i nie pospieszyli się ze sprzedażą jabłek/ fot. shutterstock

Producenci nie chcieli powtórzyć ubiegłorocznych błędów i nie pospieszyli się ze sprzedażą jabłek. Efekt? Najwyższe zapasy od lat - informuje strefaagro.pl.

Według szacunków Światowego Stowarzyszenia Producentów Jabłek i Gruszek (WAPA), w Polsce zapasy jabłek na początku lutego były rekordowe i wyniosły 1,07 mln ton. W porównaniu z lutym minionego roku były wyższe o 54 tys. t (5 proc.). 

Jak podkreśla Anna Kitala, analityk Banku Gospodarki Żywnościowej, nie wiadomo jak potoczy się sytuacja w kolejnych miesiącach. Zauważa, że jesienią można było sprzedać te owoce po 90 groszy za kilogram. Teraz trudno jest uzyskać taką cenę.

Anna Kitala zwraca uwagę na to, że tak naprawdę nie wiemy jak wygląda sprzedaż polskich jabłek za granicę, nie ma bowiem aktualnych danych eksportowych (ostatnie są z listopada). Z danych opublikowanych przez Eurostat, wynika, że w listopadzie minionego roku sprzedaliśmy za granicę o 40 proc. jabłek mniej niż w rok wcześniej; w październiku natomiast o 37 proc. mniej.

Czytaj więcej w strefieagro.pl. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM