Wzrośnie eksport polskiej żywności?

Autor: www.wyborcza.pl 20 kwietnia 2015 12:03

Wzrośnie eksport polskiej żywności? fot. shutterstock.com

Rosja musi uzupełniać niedobory żywności, sięgając m.in. do krajów UE. Już teraz wiadomo, że część unijnej żywności trafia tam przez Serbię i Turcję. Rosja próbuje też złamać unijną solidarność i dogadać się z niektórymi krajami w sprawie zniesienia embarga. Wbrew pozorom naszym rolnikom byłoby to na rękę - czytamy w Gazecie Wyborczej.

Jeśli np. Francuzi dogadaliby się z Rosją i ruszyłby tam eksport z Francji, automatycznie znalazłoby się miejsce dla naszej żywności na rynku francuskim. Z embargiem sytuacja jest skomplikowana. Przy obecnym spadku wartości rubla eksport do Rosji praktycznie jest nieopłacalny. Podobnie na Ukrainę, gdzie zniknęły wszelkie blokady, a eksport nie rusza, bo kurs hrywny go blokuje.

Gazeta Wyborcza prognozuje, że embargo w tym roku będzie miało minimalny wpływ na gospodarkę. Zwraca też uwagę, że przez cały zeszły rok polscy producenci intensywnie zabiegali o zdobycie rynków trzecich i, że są tego pierwsze efekty - rośnie eksport do Chin, Algierii, Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej.

W tym roku eksport naszej żywności znowu wzrośnie o mniej więcej 5 proc. w stosunku do poprzedniego. Sytuacja wygląda pozytywnie również w dłuższej perspektywie. Eksperci są przekonani, że potrzeby żywnościowe świata będą rosły szybciej niż zdolności produkcyjne. To jest doskonała wiadomość dla krajów, które mają duży potencjał produkcji żywności, czyli również dla Polski.

Więcej czytaj w Gazecie Wyborczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM