Wysokie zbiory owoców i warzyw poskutkują spadkiem cen

Autor: Dziennik Zachodni 08 września 2016 12:07

Wysokie zbiory owoców i warzyw poskutkują spadkiem cen Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne zbiory owoców i warzyw będą bardzo dobre. Znacznie lepsze, niż w ubiegłym roku / fot. shutterstock

Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne zbiory owoców i warzyw będą bardzo dobre. Znacznie lepsze, niż w ubiegłym roku. Dla klientów może to oznaczać tylko jedno – spadek cen - informuje Dziennik Zachodni.

Zbiory warzyw gruntowych (wczesnych i późnych) w 2016 r. mają wynieść ok. 4,4 mln t i ukształtują się na poziomie o ok. 16 proc. wyższym niż w 2015 r. Prognozowany spory wzrost zbiorów będzie wynikał z dosyć korzystnych warunków pogodowych oraz oddziaływania pozytywnego efektu niskiej bazy sprzed roku związanego z ubiegłoroczną suszą. Najsilniej zwiększą się zbiory ogórków (+18 proc.), kalafiorów (+18 proc.), kapusty (+17 proc.) oraz cebuli (+13 proc.)

Dotyczy to również produkcji owoców. W efekcie, zgodnie ze wstępnym szacunkiem opracowanym przez GUS, tegoroczne zbiory owoców z drzew wyniosą ok. 4 mln t i ukształtują się na poziomie ok. 10 proc. wyższym niż w 2015 r. Najsilniej wzrośnie produkcja gruszek (+15 proc.), jabłek (+10 proc.), śliwek (+9 proc.) oraz czereśni (+9 proc.).

Wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych GUS pozwala oczekiwać, że zbiory warzyw i owoców w 2016 r. ukształtują się wyraźnie powyżej poziomów z 2015 r. Z uwagi na nadal obowiązujące rosyjskie embargo i ograniczone możliwości zastąpienia rosyjskiego rynku silny wzrost produkcji owoców i warzyw w najbliższych kwartałach powinien spowodować spadek cen.

Więcej w Dzienniku Zachodnim. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM