Wysokie ceny malin w hurcie, niskie w zakładach przetwórczych

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 08 sierpnia 2017 16:05

Wysokie ceny malin w hurcie, niskie w zakładach przetwórczych fot. shutterstock

Nowy tydzień przyniósł znaczne wzrosty cen malin w hurcie. Według oficjalnych danych podanych przez rynki hurtowe ich poziomy sięgają 20-26 zł/kg. To bardzo wysokie stawki w porównaniu do tych, które proponują zakłady przetwórcze.

Na Warszawskich Broniszach ceny malin wzrosły. Obecnie kilogram owoców kosztuje 14-18 zł, podczas gdy jeszcze tydzień temu ceny wahały się między 10-13 zł/kg. Wyższe ceny odnotowaliśmy w Poznaniu. W tym miejscu owoce sprzedawane są za 18-26 zł/kg (było 14-20 zł/kg).

Na rynku hurtowym w Łodzi producenci i dystrybutorzy sprzedają maliny za 10-16 zł/kg. W zeszłym tygodniu niższa była cena maksymalna jaką można było otrzymać i wynosiła 12 zł/kg. We Wrocławiu maliny można kupić za 14-18 zł/kg.

W Rzeszowie w ciągu tygodnia ceny owoców nie zmieniły się – kilogram kosztuje 12 zł. Na Giełdzie Kaliskiej również zauważyliśmy wzrost – z 13 zł/kg na 16-20 zł/kg. Podobna tendencja wystąpiła na rynku hurtowym w Bydgoszczy. W tym miejscu maliny kosztują 15-20 zł/kg, a jeszcze tydzień temu trzeba było za nie zapłacić 10-14 zł/kg.

Niestety wysokie ceny owoców w hurcie nie mają odzwierciedlenia w stawkach proponowanych przez zakłady przetwórcze. Jak nieoficjalnie dowiedział się serwis www.sadyogrody.pl średnio maliny skupowane są za 3,5-3,7 zł/kg co - według producentów - nie zapewnia nawet pokrycia kosztów produkcji. 

Według danych IERiGŻ w woj. lubelskim zakłady przetwórcze skupują maliny letnie za 3,5 (II klasa) – 3,7 (I klasa) zł/kg. W woj. łódzkim skupowane są już maliny jesienne po nieco wyższych stawkach. Owoce I klasy kosztują 4,2 zł/kg, zaś klasy II – 4,3 zł/kg.   

Analiza powstała na podstawie oficjalnych cen podanych przez rynki hurtowe w dniach 7-8 sierpnia br. oraz danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM