Wysoki poziom zapasów jabłek w UE i Polsce w grudniu 2015 r.

Autor: Bank BGŻ BNP Paribas 05 stycznia 2016 12:44

Wysoki poziom zapasów jabłek w UE i Polsce w grudniu 2015 r. Rekordowe zapasy jabłek w grudniu 2015 r. w Polsce; fot. shutterstock.com

Według danych WAPA (Światowe Stowarzyszenie Jabłek i Gruszek), na początku grudnia 2015 r. zapasy jabłek w krajach UE były nieznacznie, bo o 1,4 proc. niższe niż w analogicznym okresie przed rokiem. Poziom ten był jednak relatywnie wysoki, bo drugi pod względem wolumenu w ostatnich 10 latach - podają eksperci Banku BGŻ BNP Paribas.

Jak wynika z danych Banku, sytuacja, jeśli chodzi o zapasy, była dość zróżnicowana w poszczególnych krajach Unii. Największy wolumenowo spadek zapasów odnotowano we Włoszech - o 114 tys. t do 1,49 mln t. (- 7,1 proc.). Dość znacząco zmniejszyły się również zapasy w Niemczech, oraz Hiszpanii - odpowiednio o 8,5 i 11,4 proc. do poziomu 385 i 201 tys. t. Z drugiej strony o ponad 80 tys. t (+14,8 proc.) zwiększyły się zapasy jabłek we Francji, co było rezultatem wzrostu zbiorów w tym kraju.

- Jeśli chodzi o Polskę, z danych WAPA wynika, że zapasy jabłek w grudniu 2015 roku były rekordowe, w tym właśnie okresie, i wyniosły 1,5 mln t. Oznacza to że były o 2,4 proc wyższe niż w analogicznym okresie rok wcześniej, a także aż o 21 proc. wyższe niż przed dwoma laty. Był to zarazem najwyższy poziom spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Na wzrost zapasów w kraju przełożyły się stosunkowo wysokie ubiegłoroczne zbiory jabłek w kraju, mniejszy eksport w pierwszych miesiącach bieżącego sezonu, a także mniejsza skłonność do sprzedaży jabłek do sektora przetwórczego, wynikająca z poprawy sytuacji cenowej na rynku owoców deserowych - podali analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM