Wysoki popyt na jabłka w Chinach. Możliwy wzrost eksportu z Polskiwww.sadyogrody.pl/ Agro Nawigator - 30 listopada 2018 15:08


Z danych Eurostatu wynika, że we wrześniu’18 wyeksportowano z UE do Chin 800 t jabłek tj. ponad 9-krotnie więcej niż we wrześniu’17 i jednocześnie 45% łącznego eksportu w 2017. Za całość eksportu odpowiadała Francja, która jest jednym z niewielu krajów UE (obok Polski), mogących eksportować jabłka do Chin – wynika z danych Agro Nawigator Banku PKO BP.

Nie są to imponujące wolumeny, niemniej, tak intensywny początek sez. 2018/19 w eksporcie do Chin może sugerować również istotny wzrost w kolejnych miesiącach, szczególnie, gdy zapasy jabłek w Chinach zaczną się zmniejszać.

Zapotrzebowanie na rynku chińskim spowodowane jest znaczącym spadkiem krajowej produkcji (konsekwencja przymrozków), oraz po części z wojny handlowej z USA, która może ograniczać Chinom dostęp do jabłek amerykańskich. W przypadku Polski nie odnotowano sprzedaży jabłek do Chin we wrześniu’18. Krajowy eksport ogranicza relatywnie mała liczba certyfikacji, która pozwalałaby na sprzedaż do „Państwa Środka”.

Pomimo tego, że niewykluczone jest, iż sprzedaż jabłek z naszego kraju do Chin w kolejnych miesiącach wzrośnie, to na zwiększonym popycie w Chinach bardziej mogą skorzystać takie kraje jak Francja czy Holandia - informuje Agro Nawigator Banku PKO BP.