Wysoką jakość jabłek "buduje" się w sadzie

Autor: www.sadyogrody.pl 23 marca 2015 08:43

Wysoką jakość jabłek "buduje" się w sadzie www.shutterstock.com

Zdaniem Veroniki Mangin z firmy AgroFresh, najistotniejszym czynnikiem warunkującym skuteczny eksport i dystrybucję jabłek na dalekie rynki jest wysoka jakość polskich jabłek oraz spełnienie norm fitosanitarnych wymaganych w kraju importera. Wysoką jakość owoców ,"buduje" się w sadzie.

Dla polskich sadowników obiecujące są nowe rynki zbytu z rejonów Zatoki Perskiej, Afryki Północnej, jak również Indii czy Chin. Pomimo tak dużej produkcji, krajowe jabłka nie były dostępne na dalekich - azjatyckich czy afrykańskich rynkach. Aby, zaistnieć na nowych rynkach zbytu bezwzględnie należy spełnić szereg kryteriów obowiązujących w danym kraju.

Zdaniem Veroniki Mangin, najistotniejszym czynnikiem warunkującym skuteczny eksport i dystrybucję jabłek na dalekie rynki jest wysoka jakość polskich jabłek oraz spełnienie norm fitosanitarnych wymaganych w kraju importera. Wysoką jakość owoców ,,buduje” się w sadzie, poprzez odpowiednio wykonane zabiegi agrotechniczne tj.: cięcie drzew, ochrona przed chorobami i szkodnikami, nawadnianie czy nawożenie. Zabiegi te mają decydujący wpływ na to jakie jabłka będą eksportowane na dalekie rynki.

Ponadto należy posiadać w ofercie sprzedaży jabłka odmian poszukiwanych w kraju importera. W Polsce 80 proc. produkcji to jabłka odmian 'Idared', 'Szampion', 'Jonagold'. Natomiast najbardziej cenione na świecie są - 'Gala', 'Golden Delicious', 'Red Delicious', 'Granny Smith', 'Fuij', 'Idared', 'Jonagold' oraz 'Braeburn'. Również owoce 'Red Jonaprince' znajdują zbyt na całym świecie. W krajach skandynawskich dużym zainteresowaniem cieszą się odmiany o zielonej skórce m.in 'Golden Delicious Reinders'.

Osiągnięcie sukcesu na rynkach azjatyckich i afrykańskich, zależy również od parametrów jakościowych, tj. wyrównana wielkość, wybarwienie, jędrność owoców, a także od zachowania bezpieczeństwa dla konsumentów (pozostałość pestycydów). Dodatkowo istotne jest przechowywanie owoców w obiektach z nowoczesnymi technologiami, które hamują procesy dojrzewania. Eksportując jabłka w kontenerach na dalekie rynki (nawet do kilku tygodni) należy pamiętać o odpowiednich warunkach podczas ich transportu. 

Konieczne jest również spełnienie oczekiwań klientów, dotyczących właściwego sortowania i pakowania towaru zgodnie z wymaganiami w danym kraju. Istotne jest wybranie odpowiedniej strategii sprzedaży oraz wsparcie przez rządowe agencje i misje handlowe.

Kraje półkuli południowej, tj.: RPA, Chile, Argentyna czy Nowa Zelandia, a także Włochy czy Francja mają już ugruntowaną pozycję na nowych dla Polski rynkach zbytu (na którą pracowały przez kilka lat). Istotna jest również cena, która może przyczynić się do zaistnienia polskich jabłek na tych rynkach, ale musi być zapewniona równocześnie wysoka jakość i skuteczny marketing - podkreśliła przedstawicielka firmy AgroFresh.

Tekst powstał na podstawie materiałów zebranych podczas Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2015.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM