Wyhamowała dynamika sprzedaży jabłek. Wzrost cen jest jeszcze możliwy?

Autor: Aneta Gwara-Tarczyńska/www.sadyogrody.pl 27 marca 2017 10:16

Wyhamowała dynamika sprzedaży jabłek. Wzrost cen jest jeszcze możliwy? fot. shutterstock

Z danych WAPA i TRSK wynika, że dynamika sprzedaży jabłek w Polsce wyhamowała w pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku, co sugerowałoby również spowolnienie w eksporcie, po dość istotnych wzrostach w 2 połowie 2016 r. W styczniu i lutym 2017 r. w Polsce upłynniono odpowiednio o 16 proc. i 15 proc. mniej zapasów jabłek niż w analogicznym okresie przed rokiem - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Mariusz Dziwulski, ekspert ds. analiz rynku rolno-spożywczego banku PKO BP.

- Mimo, że na początku marca br. krajowe zapasy jabłek wciąż były niższe rok do roku to jedynie o 0,6 proc. - dodaje. 

Mariusz Dziwulski tłumaczy, że z danych MRiRW wynika, że w pierwszych trzech tygodniach marca br. przeciętna cena skupu była nieznacznie, bo o 2 proc. wyższa niż w analogicznym okresie rok wcześniej. - Dla porównania, w pierwszych dwóch miesiącach br. ceny były średnio o 8 proc. niższe. Poprawa wynika z odmiennych trendów cenowych w tym oraz poprzednim sezonie, i jest w dużej mierze kwestią bazy odniesienia - przyznaje. 

- Od początku 2017 roku ceny charakteryzowały się nieznaczną tendencją wzrostową, podczas gdy w roku poprzednim mieliśmy do czynienia z sezonowymi spadkami cen. Ceny prawdopodobnie pozostaną do końca sezonu wyższe w porównaniu do zeszłego roku jednak istnieje niewielkie prawdopodobieństwo że sezonowy wzrost cen istotnie przyspieszy - mówi ekspert banku PKO BP.

Według niego, należy pamiętać, że poziom zapasów jabłek, mimo spadku w porównaniu do zeszłego roku w Polsce jest wysoki na tle danych historycznych, co jest czynnikiem hamującym wzrosty. Dalszy poziom cen będzie uzależniony jednak od tempa upłynniania zapasów w kraju w kolejnych miesiącach, uwarunkowanego popytem na rynkach zagranicznych.

- Relatywnie lepiej, biorąc pod uwagę dwa pierwsze miesiące br., sprzedawały się jabłka w pozostałych krajach UE. Szacuje się, że w pierwszych dwóch miesiącach 2017 r. w UE-27 (bez Polski) upłynniono o 1,5 proc. więcej zapasów niż przed rokiem - podsumował analityk. 

Przypomnijmy, że według danych przekazanych przez WAPA na dzień pierwszego lutego w polskich przechowalniach przechowywano 1,026 mln ton jabłek. Oznacza to, że w ciągu miesiąca (od pierwszego stycznia) upłynniono 197 tys. ton owoców. W analogicznym okresie rok temu wolumen zapasów wynosił 1,070 mln ton jabłek.

Z informacji przekazanych przez prof. Eberharda Makosza wynika, że zapasy jabłek w dniu pierwszego marca w Polsce wynosiły 799 tys. ton. Rok temu przechowywanych było nieco więcej owoców - 804 tys. ton. Zapasy w Polsce w lutym zmniejszyły się o 227 tys. ton. To wynik gorszy od tego sprzed roku, kiedy to upłynniono 266 tys. ton jabłek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM