Wolniejsze tempo wzrostu cen warzyw w listopadzie

Autor: Credit Agricole / www.sadyogrody.pl 16 grudnia 2015 08:20

Wolniejsze tempo wzrostu cen warzyw w listopadzie Spadła dynamika wzrostu cen warzyw; fot. shutterstock.com

W ocenie analityków Credit Agricole, obniżenie tempa wzrostu cen żywności w listopadzie wynikało głównie ze spadku dynamiki cen warzyw.

We wrześniu i w październiku ceny warzyw wzrosły odpowiednio o 6, proc. mdm i 5,7 proc. mdm, czyli wyraźnie silniej niż wynikałoby to z historycznych zależności sezonowych. Było to efektem suszy, jaka miała miejsce w Polsce w miesiącach letnich.

Zgodnie z danymi GUS w listopadzie br. ceny warzyw zwiększyły się o 0,7 proc. mdm, sygnalizując wygaśniecie wpływu suszy. Jest to jednak wyraźnie niższy miesięczny wzrost cen niż w analogicznych miesiącach w poprzednich latach.

- W efekcie, zgodnie z naszymi szacunkami roczna dynamika cen warzyw uległa obniżeniu do 9,3 proc. rdr w listopadzie wobec 14,1 proc. w październiku, oddziałując w kierunku spadku dynamiki cen żywności w listopadzie o 0,5 pp - czytamy w analizie Credit Agricole.

Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI zwiększyła się w listopadzie do -0,6 proc. rdr wobec -0,7 proc. w październiku, kształtując się wyraźnie poniżej naszej prognozy (-0,3 proc.) i konsensusu rynkowego zgodnego ze wstępnym szacunkiem GUS (-0,5). proc.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM