WKG 2015: Nasi wschodni sąsiedzi coraz chętniej robią zakupy w Polsce

Autor: www.sadyogrody.pl 24 września 2015 16:03

WKG 2015: Nasi wschodni sąsiedzi coraz chętniej robią zakupy w Polsce Województwo Podlaskie chce być bramą na Zachód dla wschodnich partnerów/ fot. shutterstock.com

Jak wynika z danych GUS rosną wydatki zagranicznych konsumentów w Polsce. Coraz więcej w naszym kraju wydają również nasi sąsiedzi ze Wschodu. – Jest to mocno odczuwalne w naszym województwie. Przyjezdni ze Wschodu to nasi duzi klienci i co za tym idzie to duży zastrzyk gotówki dla naszych sklepów, przedsiębiorstw – powiedział Daniel Górski, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, podczas WKG 2015 w Białymstoku w trakcie debaty „Handel i turystyka zakupowa”. 

Daniel Górski przyznał podczas debaty na WKG w Białymstoku, że województwo Podlaskie chce się pozycjonować jako brama na Zachód dla wschodnich partnerów. – Powinniśmy robić wszystko, żeby współpraca z nimi dobrze się układała. Nie chodzi tylko o prostą politykę zakupową, turystykę zakupową. Myślę szerzej o wspólnych inwestycjach, firmach – dodaje Daniel Górski.

Mirosław Sienkiewicz, nadinspektor celny, dyrektor Izby Celnej w Białymstoku również obserwuje ale i obsługuje ten ruch.

- Kiedy rozmawiam z kolegami z Białorusi mówią oni, że trudna sytuacja na Ukrainie zniechęciła ich do robienia tam zakupów. Z tego samego względu wybierają spokojny polski rynek do robienia zakupów. Ten potencjał należy wykorzystać – dodał Mirosław Sienkiewicz.

Henryk Szymański, radca, minister, kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej w Wilnie podkreślił, że obecnie ok. 12 proc. Litwinów, i to nie tylko z terenów przygranicznych, robi systematycznie zakupy w Polsce. - Dlaczego? Sprawa jest prosta ze względu na stosunek kurs Euro do złotówki. Nasilone wyjazdy obserwowaliśmy na początku tego roku, kiedy Euro kosztowało 4,30 zł. Litwinów najbardziej interesują polskie artykuły spożywcze, głównie mleczarskie i mięsne ale również RTV, AGD, chemia gospodarcza. Zdarza się, że niektórzy Litwini jeżdżą po polskie produkty nawet w okolice Warszawy – mówił Henryk Szymański.

Jego zdaniem polskie produkty na rynku litewskim są postrzegane pozytywnie jako produkty dobre jednak jeszcze nie prestiżowe, ale postrzeganie tych produktów przez Litwinów jest coraz lepsze.

Bieżące relacje ze Wschodniego Kongresu Gospodarczego na wnp.pl i www.wschodnikongres.eu. Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP, organizator m.in. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM