Wiceszef Citronex: Przed nami potężne inwestycje w szklarnie pomidorów (video)

Autor: www.sadyogrody.pl 12 czerwca 2015 16:36

Wiceszef Citronex:  Przed nami potężne inwestycje w szklarnie pomidorów (video) Rafał Zarzecki, wiceprezes spółki Citronex

- Naszym długofalowym priorytetem jest utrzymanie jakości naszych produktów i świadczonych usług oraz stałe zwiększanie sprzedaży. Planujemy też skupić się na ukończeniu rozpoczętych budów: szklarni w Siechnicach oraz zrealizowanie naszego nowego pomysłu związanego z biznesem bananowym - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Rafał Zarzecki, wiceprezes spółki Citronex.

Banany są głównym biznesem Citroneksu, a obroty tego segmentu stanowią 50 proc. łącznych przychodów całej grupy. Na początku Citronex sprowadzał te owoce głównie Europy jak również z Kolumbii i Kostaryki. Spółka skupiała się na imporcie do naszego kraju a następnie na handlu bananami na rynkach hurtowych.

Dzisiaj Citronex jest współwłaścicielem plantacji bananów w Ekwadorze i właścicielem jednej z największej w Europie nowoczesnej dojrzewalni bananów, która zlokalizowana jest w Zgorzelcu. Znajduje się w niej 140 komór wypełnionych mieszaniną azotu i etylenu, z czego jedna komora ma pojemność ciężarówki. Budowa potęgi bananowej przez Citronex pochłonęła już kilkadziesiąt milionów złotych. Jednak Citronex na tym nie poprzestanie. W planach jest rozbudowa powierzchni dojrzewalniczej.

Poza tym zarząd spółki nie wyklucza dalszych inwestycji związanych z przetwórstwem bananów. Na razie na rynku można znaleźć dżem bananowy, który powstał wskutek współpracy Citronexu z firmą Materne.  

Poza stworzeniem imperium bananowego, Citronex jest jedną z firm, która najszybciej buduje szklarnie pomidorów w Europie. 

Obecnie spółka posiada 10 hektarów szklarni w Bogatyni, w 2016 r. ruszy budowa kolejnych kilkunastu. Powierzchnia gruntów, którymi spółka gospodaruje w Bogatyni pozwalają na zbudowanie łącznie 100 ha szklarni.

- Przed nami potężne inwestycje w szklarnie pomidorów w Bogatyni i Siechnicach. Zakładaliśmy osiągnięcie pozycji lidera w produkcji warzyw szklarniowych w Polsce (wolumenowo) i uda nam się to osiągnąć na koniec 2015 roku. W przyszłym roku chcemy wyprodukować około 25 tys. ton pomidorów i osiągnąć 3-4 proc. konsumpcji pomidorów w Polsce – zapewnia Rafał Zarzecki.

Poza działalnością w branży spożywczej, Citronex kończy dwie budowy stacji benzynowych. 

- Wkrótce będziemy musieli podjąć decyzję czy rozwijamy segment naszych stacji własnych. Musimy się przekonać czy dotychczasowy sukces biznesu stacyjnego to magia Zgorzelca, w którym jesteśmy znani, czy jednak patent na udany na biznes – mówi Rafał Zarzecki.

Citronex to rodzinna firma, która powstała w 1988 r. jako przedsiębiorstwo zajmujące się handlem owocami i warzywami. Obecnie zatrudnia około 1500 pracowników i działa w kilku sektorach gospodarki takich jak: import bananów, produkcja i dystrybucja pomidorów jak również logistyka, transport, myjnie i serwis samochodów ciężarowych, stacje paliw, hotele, restauracje oraz supermarkety. Dzisiaj Citronex to grupa 12 firm, których roczny obrót łącznie wynosi ok. 1,3 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM