Wiceszef Citronex: Przed nami potężne inwestycje w szklarnie pomidorów (video)

Autor: www.sadyogrody.pl 12 czerwca 2015 16:36

Wiceszef Citronex:  Przed nami potężne inwestycje w szklarnie pomidorów (video) Rafał Zarzecki, wiceprezes spółki Citronex

- Naszym długofalowym priorytetem jest utrzymanie jakości naszych produktów i świadczonych usług oraz stałe zwiększanie sprzedaży. Planujemy też skupić się na ukończeniu rozpoczętych budów: szklarni w Siechnicach oraz zrealizowanie naszego nowego pomysłu związanego z biznesem bananowym - mówi serwisowi www.sadyogrody.pl Rafał Zarzecki, wiceprezes spółki Citronex.

Banany są głównym biznesem Citroneksu, a obroty tego segmentu stanowią 50 proc. łącznych przychodów całej grupy. Na początku Citronex sprowadzał te owoce głównie Europy jak również z Kolumbii i Kostaryki. Spółka skupiała się na imporcie do naszego kraju a następnie na handlu bananami na rynkach hurtowych.

Dzisiaj Citronex jest współwłaścicielem plantacji bananów w Ekwadorze i właścicielem jednej z największej w Europie nowoczesnej dojrzewalni bananów, która zlokalizowana jest w Zgorzelcu. Znajduje się w niej 140 komór wypełnionych mieszaniną azotu i etylenu, z czego jedna komora ma pojemność ciężarówki. Budowa potęgi bananowej przez Citronex pochłonęła już kilkadziesiąt milionów złotych. Jednak Citronex na tym nie poprzestanie. W planach jest rozbudowa powierzchni dojrzewalniczej.

Poza tym zarząd spółki nie wyklucza dalszych inwestycji związanych z przetwórstwem bananów. Na razie na rynku można znaleźć dżem bananowy, który powstał wskutek współpracy Citronexu z firmą Materne.  

Poza stworzeniem imperium bananowego, Citronex jest jedną z firm, która najszybciej buduje szklarnie pomidorów w Europie. 

Obecnie spółka posiada 10 hektarów szklarni w Bogatyni, w 2016 r. ruszy budowa kolejnych kilkunastu. Powierzchnia gruntów, którymi spółka gospodaruje w Bogatyni pozwalają na zbudowanie łącznie 100 ha szklarni.

- Przed nami potężne inwestycje w szklarnie pomidorów w Bogatyni i Siechnicach. Zakładaliśmy osiągnięcie pozycji lidera w produkcji warzyw szklarniowych w Polsce (wolumenowo) i uda nam się to osiągnąć na koniec 2015 roku. W przyszłym roku chcemy wyprodukować około 25 tys. ton pomidorów i osiągnąć 3-4 proc. konsumpcji pomidorów w Polsce – zapewnia Rafał Zarzecki.

Poza działalnością w branży spożywczej, Citronex kończy dwie budowy stacji benzynowych. 

- Wkrótce będziemy musieli podjąć decyzję czy rozwijamy segment naszych stacji własnych. Musimy się przekonać czy dotychczasowy sukces biznesu stacyjnego to magia Zgorzelca, w którym jesteśmy znani, czy jednak patent na udany na biznes – mówi Rafał Zarzecki.

Citronex to rodzinna firma, która powstała w 1988 r. jako przedsiębiorstwo zajmujące się handlem owocami i warzywami. Obecnie zatrudnia około 1500 pracowników i działa w kilku sektorach gospodarki takich jak: import bananów, produkcja i dystrybucja pomidorów jak również logistyka, transport, myjnie i serwis samochodów ciężarowych, stacje paliw, hotele, restauracje oraz supermarkety. Dzisiaj Citronex to grupa 12 firm, których roczny obrót łącznie wynosi ok. 1,3 mld zł.

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI