Wiceminister Bogucki na FRSiH 2016 : Chcemy otwierać nowe rynki i promować polską żywność

$data.author.description Autor: www.portalspozywczy.pl 17 października 2016 10:44

Wiceminister Bogucki na FRSiH 2016 : Chcemy otwierać nowe rynki i promować polską żywność Jacek Bogucki, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi

- Sektor rolno-spożywczy rozwija się dynamicznie. W tym roku zbliżamy się do magicznej liczby 25 mld zł eksportu polskiej żywności. To jednak będzie bardzo trudne do osiągnięcia biorąc pod uwagę sytuację na rynkach rolnych, choćby embargo. Z drugiej strony spadek cen na wielu rynkach światowych skłonił firmy do poszukiwania nowych rynków oraz nowych form sprzedaży - powiedział Jacek Bogucki, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas debaty inaugurującej IX Forum Rynku Spożywczego i Handlu.

Jak podkreślił wiceminister Jacek Bogucki, poprawa konkurencyjności polskiego rolnictwa jest głównym zadaniem resortu rolnictwa. Dlatego już od ponad roku przyjęto program działania ministerstwa na lata 2016-19. - Określiliśmy kilka obszarów, w tym bezpieczeństwo żywność, rozwój obszarów wiejskich oraz polityka edukacyjna, finansowanie i programowanie rolnictwa – dodał.

- Tradycyjnie naszymi największymi partnerami są nasi sąsiedzi - Niemcy i Czechy oraz Wielka Brytania. Zmienia się spektrum tego eksportu. Stajemy się eksporterem takich produktów, w których jeszcze niedawno Polska była sporym importerem. To nie tylko drób, ale także łosoś, kawa czy wybory na bazie kakao. W strukturze tej zmienia się na korzyść liczba produktów wysoko przetworzonych. To ważne, że nie jesteśmy już tylko i wyłącznie dostawcą tanich surowców rolnych – komentował Jacek Bogucki.

Jego zdaniem, aby rozwijać eksport i cały sektor rolno-spożywczy potrzebna jest współpraca przetwórców i rolników. - W polskich warunkach jest to trudne, ponieważ rolnictwo mamy cały czas rozdrobnione, choć pojawiają się silne, duże podmioty. Chcemy tworzyć nowe prawo, m.in. aby rolnicy zrzeszali się w spółdzielniach – dodał wiceminister Bogucki.

Jak podkreślił, rozwojowi rolnictwa ma służyć często krytykowana przez firmy spożywcze ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. - Wprowadzamy też zmiany w ustawie o systemach jakości, aby jeszcze mocniej podkreślać pochodzenie polskich produktów. Jest to trochę nasza odpowiedź na zapotrzebowanie na krajowe produkty. Ponadto to odpowiedź na inne egoizmy narodowe. Próbujemy tłumaczyć w Brukseli, że to droga donikąd, że protekcjonizmy kończą się stratami zamiast przewidywanych zysków – powiedział.

- Ważna jest także strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju szykowana w Ministerstwie Rozwoju – dodał.

Więcej na www.portalspozywczy.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM