W Kazachstanie powstaje 1000 hektarowy kompleks gospodarczy

Autor: sadyogrody.pl/freshplaza.com 17 kwietnia 2018 12:14

W Kazachstanie powstaje 1000 hektarowy kompleks gospodarczy fot. shutterstock

Jak donosi portal Freshplaza, w południowym regionie Jambyl w Kazachstanie rozpoczęła się budowa pierwszego kompleksowego gospodarstwa o powierzchni 1000 hektarów. Na jego terenie znajdować się mają sady owocowe oraz przedsiębiorstwo zajmujące się przetwarzaniem i przechowywaniem zebranych produktów.

Dzięki temu projektowi ogrodnicy zamierzają w pełni zaspokoić lokalny popyt i rozpocząć eksport owoców - informuje na swojej stronie portal Freshplaza.

 - Planujemy uprawę jabłoni na 650 hektarów ziemi. Wykorzystaliśmy 100 hektarów dla drzew wiśni. Będziemy również uprawiać winogrona na kolejnych 100 hektarach. Wykorzystamy resztę ziemi do uprawy orzechów. Ogrodnicy już rozpoczęli pracę nad sadem wiśniowym. Będziemy zbierać do 25 ton borówek z jednego hektara w sezonie. Pierwszych zbiorów możemy się spodziewać już w przyszłym roku - powiedział agronom Altair Dosymbekov. 

- W przyszłości planujemy przetwarzać jabłka i czereśnie. Będziemy produkować soki i mrożone owoce. Część sadzonek została zakupiona w Polsce - dodał.

Aby z powodzeniem realizować plany, lokalni rolnicy współpracują z zagranicznymi specjalistami, stosując nowoczesne technologie. W tym roku zamierzają również zainstalować urządzenia do nawadniania kroplowego.

Telewizja Kazakh-tv.kz zacytowała Yergazy Yespenov, dyrektora Departamentu Rolnictwa powiatu ryskulowskiego: Projekt powinien zakończyć się w 2019 roku. W tym roku nawadnianie kroplowe zostanie zainstalowane w zamkniętych ogrodach. Naszym głównym celem jest nie tylko zapewnienie lokalnej ludności owoców i jagód, ale także wywóz do sąsiednich państw. Projekt osiągnie pełną wydajność w ciągu pięciu lat. Dziś sady owocowe w regionie Jambyl zajmują ponad 300 hektarów. W 2021 r. Liczba ta powinna osiągnąć 1 500 hektarów - mówił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM