VIII FRSiH: „Branża owocowo-warzywna. Kreowanie marki i wartości produktu” - pełna relacja debaty

Autor: www.sadyogrody.pl 09 listopada 2015 13:36

VIII FRSiH: „Branża owocowo-warzywna. Kreowanie marki i wartości produktu” - pełna relacja debaty Panel pt. „Branża owocowo-warzywna. Kreowanie marki i wartości produktu/ fot. Żelazna Studio

- Co nas nie zabije to nas wzmocni. Ani embargo Rosji, ani niekorzystne warunki pogodowe nie zatrzymają ekspansji polskiego sektora owocowo-warzywnego - to wnioski płynące z dyskusji, jaka odbyła się podczas panelu „Branża owocowo-warzywna. Kreowanie marki i wartości produktu” w ramach VIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu.

Podczas sesji zatytułowanej „Branża owocowo-warzywna. Kreowanie marki i wartości produktu” na początku paneliści podsumowali mijający rok.

Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej, podkreślił, że zbiory jabłek jeszcze trwają, np. odmiany Idared. - O ile wiosną i wczesnym latem wydawało nam się że zbiory będą większe, jednak susza wpłynęła na te szacunki. Zbiory jabłek będą mniejsze. Jeśli chodzi o samą kategorię jabłek deserowych to trwa dyskusja, jednak jeśli będą niższe to niewiele w porównaniu do zeszłego roku – dodał Szef Sadowników RP.

Dr Bożena Nosecka, ekspertka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, mówiła o tym, że warunki do uprawy owoców i warzyw były niekorzystne od początku wegetacji. I podkreśliła, że nie tylko susza spowodowała spadek zbiorów.

- Niedobór wody w glebie spowodowany był brakiem opadów śniegu w zimie. Następnie chłodna wiosna wpłynęła na spowolnienie wzrostu roślin. Na przełomie czerwca i lipca mieliśmy pierwszy okres suszy, a sierpniowe wysokie temperatury i brak deszczu pogłębiły tylko niesprzyjające warunki do uprawy zarówno owoców, jak i warzyw – zaznaczyła dr Nosecka.

Dodała, że aktualne szacunki GUS z końca września mówią o spadku plonów warzyw gruntowych w granicach 16 proc. - Najbardziej spadły zbiory warzyw kapustnych, w tym przede wszystkim kapusty i warzyw korzeniowych. Spadki te wynoszą około 15 proc. Najmniejszy spadek odnotowano w przypadku pomidorów, o około 10 proc. - mówiła ekspertka.

- W przypadku zbiorów owoców sytuacja jest zróżnicowana. Musimy wziąć pod uwagę zarówno te owoce, których zbiory skończyły się przed sierpniową potężną suszą, jak również te owoce, których zbiory mieliśmy później – zaznaczyła dr Nosecka.

Witold Boguta, prezes zarządu Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, podkreślił, że jego zdaniem w gatunkach gdzie mieliśmy do czynienia ze spadkiem produkcji spadnie również eksport. - Nasze główne produkty eksportowe dały plony zbliżone do roku poprzedniego. O eksporcie, wielkości i cenach zadecydują rynki wschodnie. Jeśli chodzi o inne rynki, zdobywamy je ale cały czas nie są to ilości które rekompensują stratę rynku rosyjskiego – dodał ekspert.

Również Artur Rytel, prezes zarządu Green Factory Holding Sp. z o.o., przyznał, że to był trudny sezon, jednak jego zdaniem skutki tego widoczne będą głównie zimą. - Susza i gorące lato spowodowały, że zbiory warzyw kapustnych i okopowych są mniejsze, a na dodatek wzrosły koszty związane z nawodnieniem i zbiorami. Znaczącym problemem jest też zwyżka kursu euro. Sezon zimowy 2015/16 zapowiada się zdecydowanie drożej – dodał szef Green Factory.

Podczas VIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu, Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków, odniósł się do sytuacji na rynku surowców kierowanych do przetwórstwa.

- W obecnym sezonie ilość jabłek do przetwórstwa jest mniejsza, niż w ubiegłym roku. W szerszej perspektywie ubiegłych lat obserwujemy stały dopływ surowca mniej więcej na poziomie 50 proc. W ubiegłym roku było to 60 proc., lecz jak wiadomo były słabe możliwości sprzedaży jabłek za granicą – powiedział prezes KUPS.

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM