USA otworzą rynek dla polskich owoców w 2015 roku

Autor: Puls Biznesu 16 grudnia 2014 09:33

USA otworzą rynek dla polskich owoców w 2015 roku fot. shutterstock.com

Rok 2015 ma być rokiem polskiej żywności w USA. Polskie jabłka i gruszki mogą być wkrótce szeroko dostępne w Stanach Zjednoczonych - pisze "Puls Biznesu".

Jak wyliczają eksperci, w pierwszej kolejności rynek USA mogą podbić takie produkty, jak wieprzowina, twaróg i masło. Coraz bliższe dopłynięcia za ocean są też polskie jabłka i gruszki. Do otwarcia rynku powinno dojść już w przyszłym roku. Cieszy to polskich sadowników, którzy szukają zbytu po wprowadzeniu rosyjskiego embarga. Nie spodziewają się jednak większych sukcesów.

— Sporo mówiło się o malejącym potencjale produkcji jabłek w USA, ale w tym roku pobili prawdopodobnie rekord z produkcją na poziomie 5 mln ton, co wciąż daje im drugie miejsce na świecie po Chinach. Będziemy więc w stanie tam ulokować niewielką część produkcji. Być może udałoby się nam znaleźć niszę i dostarczać odmiany, których Amerykanie nie mają. Nie wiemy jednak, jak będą wyglądały marże i na ile zostaną zjedzone przez cło oraz koszty transportu - mówi w rozmowie z "Pulsem Biznesu", Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP.

Obecnie do USA w formie świeżej wjeżdża głównie papryka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

HANDEL I DYSTRYBUCJA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM